Τελικό με Έρικσεν για Τότεναμ

Η Τότεναμ προκρίθηκε στον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2, στη ρεβάνς των ημιτελικών με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Τα “σπιρούνια” προηγήθηκαν με τον Έρικσεν στο 28′, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με δύο γκολ του Τσε Άνταμς μέσα σε δύο λεπτά, στο 77′ και στο 79′. Εν τέλει ο Έρικσεν σκόραρε και πάλι στο 88′ και απέτρεψε την παράταση, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Στον τελικό η Τότεναμ θα τεθεί αντιμέτωπη με την Τσέλσι.

Οι συνθέσεις:

Σέφιλντ Γ.: Χάουαρντ, Φλιν, Μπάσαμ, ΜακΊβελι, Χάρις, Ντόιλ (65′ Ριντ), Σκούγκαλ, Μπάξτερ, Κάμπελ-Ράις (74′ Τσε Άνταμς), Μέρφι, ΜακΝάλτι (74′ Χίγκντον).

Τότεναμ: Φορμ, Γουόκερ, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Σταμπουλί, Μέισον, Ντεμπελέ (66′ Παουλίνιο), Έρικσεν, Λαμέλα (74′ Τάουνσεντ), Κέιν.

Αναλυτικά στις ρεβάνς των ημιτελικών του Λιγκ Καπ Αγγλίας έχουμε (στις παρενθέσεις τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):

Τρίτη

Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-0 παρ. 0-0 κ.δ. (94’ Ιβάνοβιτς) (1-1)

Τετάρτη

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-2 (77′ και 79′ Τσε Άνταμς – 28′, 88′ Έρικσεν) (0-1)