Γονάτισε τη Ρεάλ με «Σόφο»!

Η Μακάμπι ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Ρεάλ με σκορ 90-86. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Σχορτσιανίτη (15 πόντους), ο οποίος κράτησε όρθια τη Μακάμπι πριν την μεγάλη αντεπίθεση,.

Τι κι αν δέχθηκε 54 πόντους στο ημίχρονο και όλα έμοιαζαν χαμένα. Η Μακάμπι έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας Ευρώπης και εν τέλει νίκησε τη Ρεάλ με 90-86 στη Nokia Arena.

Έσφιξε την άμυνα της (μόλις 32 πόντους στο δεύτερο μέρος) και με καταπληκτικό Σοφοκλή Σχορτσιανίτη κρατήθηκε στο ματς για να οργανώσει την αντεπίθεση της.

Με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο ο big sofo ήταν καθορισιτικός για να μην ξεφύγει πολύ η Ρεάλ. Ο γρίφος παρέμεινε δύσκολος μεν για τη Μακάμπι, όχι άλυτος δε, όπως αποδείχτηκε.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86

Μακάμπι: Πάργκο 11, Χάινς 17, Σμιθ 14, Ραντλ 6, Τάιους 4, Οχαγιόν, Λάντσμπεργκ 16, Σχορτσανίτης 17 (8ρ, 1ασ), Αλεξάντερ 5.

Ρεάλ: Ρίβερς 4, Φερνάντεθ 5, Νοσιόνι 4, Μασιούλις 4, Ρέγιες 20, Ροντρίγκεθ 5, Αγιόν 13, Κάρολ 7, Γιουλ 11, Μπουρούσης 9 (4/6 διπ), Σλότερ 4.