Πρώτο «διπλό» με ανατροπή ο Παναθηναϊκός!

Με ανατροπή στα τελευταία 14’ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός πέτυχε στο Βερολίνο επί της Άλμπα (65-59) την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Top 16 της Ευρωλίγκας!

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά στην άμυνα και να είναι νευρικές στην επίθεση . Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις μέσα στο καλάθι από τους Εστέμπαν Μπατίστα και Βλάντο Γιάνκοβιτς και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) 2’ και 4’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η αδυναμία του στο αμυντικό ριμπάουντ, η Άλμπα πήρε 4 επιθετικά έναντι ενός των «πρασίνων» στο πρώτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στην γερμανική ομάδα να ξεφύγει με 13-10 με γκολ φάουλ του ΜακΛιν 14’’ πριν το τέλος της περιόδου. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ και ισόπαλο σκορ 13-13.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ στην δεύτερη περίοδο (10 επιθετικά η Άλμπα στο πρώτο ημίχρονο έναντι 2 των «πρασίνων»), με συνέπεια να χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να μην έχει ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 6-0 η γερμανική ομάδα προσπέρασε με 19-15 λίγο μετά το 13’. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Λέον Ραντόσεβιτς μετά από επιθετικά ριμπάουντ, η Άλμπα ξέφυγε με 9 πόντους (29-20) με 1’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο νωθρός με την εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο. Με γκολ φάουλ του Ραντόσεβιτς και δύο σερί καλάθια του ΜακΛιν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 (36-27) λίγο μετά το 22’ και με τρίποντο του Άλεξ Κινγκ και βολή του ΜακΛιν με 11 (42-31) 4’ και 31’’ πριν το την λήξη της τρίτης περιόδου.

Από τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου η αγωνιστική εικόνα των «πρασίνων» άρχισε να αλλάζει. Με τον Τζέιμς Γκιστ να δίνει ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να είναι ο μοναδικός από την αρχή του αγώνα που έδινε το 100% στο παρκέ της 02 Arena, τον Ντε Μάρκους Νέλσον να πιέζει ασφυκτικά την μπάλα και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να… ξεκολλάει επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ο «εξάστερος» άρχισε την αντεπίθεση του με σερί 6-0 και μείωσε σε 42-37 με 3’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» είχαν εγκλωβίσει με την άμυνα τους, την Άλμπα, ήταν εκείνοι που έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ σε αντίθεση με ότι γινόταν στο πρώτο ημίχρονο, και με δύο τρίποντα των Διαμαντίδη, Μαυροκεφαλίδη πλησίασε στον πόντο (44-43) 1’ και 8’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με δύο βολές του Γιάνκοβιτς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 45-45 με 41’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Με βολή και λέι απ του Γκιστ και τρίποντο του Γιάνκοβιτς, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 6 (51-45) 8’ και 27’’ πριν το τέλος της συνάντησης και μετά από επιμέρους σκορ 20-3 σε διάστημα έξι λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 29-22, 45-45, 59-65.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σ. Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 2, Κινγκ 3 (1), Τάμπου 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 11 (2), Ρένφρο 10, Χάμοντς 3 (1), Μακ Λιν 11, Ραντόσεβιτς 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 9 (2), Νέλσον 6, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 5, Μπατίστα 6, Μπλουμς 2.