Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ολυμπιακός

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Νέα Κηφισιά στο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μετά τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για το Top-16 της Ευρωλίγκας επικράτησε της Κηφισιάς με 77-63.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φουριόζοι από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκα με 15-5 στο πρώτο τετράλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με το λέι απ του Πόποβιτς μείωσαν σε 17-12 αλλά ο Ολυμπιακός στο τέλος του δεκαλέπτου είχε διαφορά 8 πόντων (22-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάπως πιο ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός δεν πάτησε γκάζι αλλά από την άλλη δεν άφησε και περιθώρια στην Κηφισιά να αμφισβητήσει την κυριαρχία του. Με επιμέρους σκορ περιόδου 18-15, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 11, 40-29.

Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν ακόμα περισσότερο στην άμυνα της Κηφισιάς στην τρίτη περίοδο. Δέχθηκαν μόλις 9 πόντους, αλλά τα βρήκαν σκούρα στην άλλη πλευρά του παρκέ. Η περίοδος έληξε με την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο +16 για το 54-38. Το παιχνίδι είχε κριθεί και η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ενδεικτικό είναι ότι σημειώθηκαν και από τις δύο ομάδες 48 πόντοι και τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 77-63.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους και 2/2 τρίποντα. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 6 πόντους και αγωνίστηκε μόλις 14 λεπτά. Από την άλλη μεριά κορυφαίος για την Κηφισιά ήταν ο Μαυροειδής με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 54-38, 77-63

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 2, Ντάνστον 8, Σπανούλης 6, Ντάρντεν 4, Σλούκας 16, Λαφαγέτ 6, Λοτζέσκι 10, Χριστοδούλου , Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 7, Καββαδάς 4, Κατσίβελης 4.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14, Λιακόπουλος, Πόποβιτς 4, Πεσάκοβιτς 4, Μαυροειδής 16, Ψαθάς 5, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 9, Ντέιβις 3, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος.