Άλωσε… τη Ρώμη η Τζένοα

Με μεγάλο αποτέλεσμα στο «Ολύμπικο» επέστρεψε η Τζένοα στις επιτυχίες στο καμπιονάτο , καθώς έφτασε στην νίκη με σκορ 1-0 εκτός έδρας κόντρα στη Λάτσιο , η οποία από το 27’ έπαιζε με 10 παίκτες , ενώ είχε και δοκάρι!

Η γηπεδούχος γνώρισε την 2η σερί ήττα και παρέμεινε στο -1 από την 5η θέση και τη Σαμπντόρια . Η ομάδα της Γένοβας με αυτή τη νίκη είναι πλέον στο -2 από τους «λατσιάλι»!

Η Τζένοα έπαιξε πολύ καλά τακτικά, αν και η Λάτσιο είχε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων! Οι «λατσιάλι» απείλησαν με τους Καντρέβα και Μπίγλια στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν σκόραρε…

Πολλά… κρίθηκαν στο 27’. Ο τερματοφύλακας της Λάτσιο, Φεντερίκο Μαρκέτι έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Ο Ντιέγκο Περότι, μετά από δύο λεπτά, εκτέλεσε εύστοχα και έτσι η Τζένοα πήρε προβάδισμα!

Η Τζένοα και με παίκτη περισσότερο στην αρχή του δεύτερου μέρους έφτασε κοντά στο γκολ με διπλή προσπάθεια του Φάλκε. Στο 67’ η Λάτσιο είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Στέφανο Μάουρι σημάδεψε το δοκάρι του Πέριν. Οι «λατσιάλι» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά οι Μάουρι, Μπίγλια και Κεϊτά δεν βρήκαν στόχο. Το ίδιο συνέβη και με τον Κούτσκα για την Τζένοα, όταν σούταρε στο 83’, αλλά ο Μπερίσα απέκρουσε.

Οι συνθέσεις
ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Τσάνα, Ράντου, Κατάλντι (29′ Μπερίσα), Μπίγλια, Παρόλο, Καντρέβα (46′ Άντερσον), Κλόζε , Μάουρι (81′ Κεϊτά).
ΤΖΕΝΟΑ: Πέριν, Ρονκάγλια, Ίτσο, Ντε Μαϊό, Ρινκόν, Μπερτολάτσι, Κούτσκα, Εντενίλσον, Φάλκε (75′ Ταμπέ), Νιάνγκ (71′ Παβολέτι), Περότι (78′ Λεστιέν).

Αναλυτικά για την 22η αγωνιστική του καμπιονάτο έχουμε:
Σάββατο
ΒερόναΤορίνο 1-3 (83′ Tόνι / 32′ Μαρτίνεζ , 51′ πεν. Κουαλιαρέλα , 93′ Eλ Καντουρί)
ΓιουβέντουςΜίλαν 3-1 (14′ Τέβεζ, 31′ Μπονούτσι, 65′ Μοράτα / 29′ Αντονέλι)
Κυριακή
ΦιορεντίναΑταλάντα 3-2 (18’ Μπασάντα, 76’ Ντιαμάντι, 89’ Πασκουάλ/9’ Ζαπακόστα, 83’ Μποακί)
ΚάλιαριΡόμα 1-2 (90’+5’ Μποκου / 38’ Λιάγιτς , 85’ Παρέδες)
ΈμπολιΤσεζένα 2-0 (30’ Μακαρόνε, 57΄Σινιορέλι)
ΝάπολιΟυντινέζε 3-1 (8’ Μέρτενς, 20’ Γκαμπιαντίνι, 59’ αυτ. Τερό / 27’ Τερό)