Μια ενδεκάδα αξέχαστα Ολυμπιακός – ΑΕΚ (videos)

11 Φεβρουαρίου 2015
Νεύρα, δύο 6-1, ο Μπαλής, ο Καραγκιοζόπουλος, ματς που δεν έληξαν, που επαναλήφθηκαν, η επιστροφή του Μπάγεβιτς, ο Ριβάλντο, πυροβολισμοί αλλά και ο κορυφαίος  τελικός. Ματς με απίστευτη εξέλιξη μας έχουν δώσει Ολυμπιακός και ΑΕΚ. Εντεκα από αυτά έμειναν στην ιστορία. Το ματς των νεύρων Στις 14 Νοεμβρίου 1976, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» δεν έπεφτε καρφίτσα (39.138 εισιτήρια). Το ματς άρχισε στις 14:30 και στο 68’ ο διαιτητής Γιώργος Αρμόδωρος έδειξε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού (1-0 Καραβίτης). Αμέσως περίπου δέκα οπαδοί της ΑΕΚ εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να επιτεθούν στο διαιτητή. Στο 79' ο Αρμόδωρος ακύρως γκολ του Μαύρου, οι παίκτες της ΑΕΚ έπεσαν πάνω στον Αρμόδωρο, αυτός απέβαλε τον Μαύρο που του είπε «είσαι π.... και πουλημένος»), ενώ στο 84' έβγαλε κόκκινη και στον Μπάμπη Ιντζόγλου. Ο Γαλάκος στο 90' (2-0) αποτελείωσε την ΑΕΚ. Το 6-1 της ΑΕΚ Ενας αξέχαστος αγώνας για τους φίλους της Ένωσης. «Συγκλονίστηκε η Ελλάδα! Η ΑΕΚ ήταν Βραζιλία. 6-1 έναν τραγικό Ολυμπιακό», έγραφε το πρωτοσέλιδο της Αθλητικής Ηχούς την επόμενη μέρα της αναμέτρησης. Ήταν 17 Μαϊου του 1978, όταν η Ένωση αντιμετώπιζε στα ημτελικά του Κυπέλλου τον Ολυμπιακό και το ντέρμπι εξελισσόταν σε παράσταση για έναν ρόλο. Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας, συνέχιζε: «Το σκορ άνοιξε στο 13' με τρομερό γκολ ο Σπενς, αλλά σε 2 λεπτά ισοφάρισε ο Μπάγεβιτς και στο 19' ο Μαύρος έκανε το 2-1 ύστερα από υπερπροσπάθεια του κορυφαίου του γηπέδου Νικολούδη. Στο 38' ο Τάσος έγραψε το 3-1, ενώ ο αέρινος Μαύρος με δύο αλλεπάλληλα γκολ έκλεισε το 6-1 που είναι η βαρύτερη ήττα του Ολυμπιακού από την ΑΕΚ σ' όλη την ιστορία του. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί των μυριάδων οπαδών της Ενώσεως που θεωρείται από τώρα σίγουρη για το νταμπλ». Η υπόθεση Μπαλή Τον Φεβρουάριο του 1988 Ολυμπιακός και ΑΕΚ κληρώνονται στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Γιώργος Κοσκωτάς μιλά για την... ατυχία της ΑΕΚ αλλά το πρώτο ματς στο Γεώργιος Καραϊσκάκη λήγει 1-1.Μια ημέρα πριν από τον επαναληπτικό, ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ Ντίνος Μπαλής επισκέφθηκε με λουλούδια τον τερματοφύλακα της ομάδας Θεολόγη Παπαδόπουλο. Οι εφημερίδες έγραψαν ότι σκόπευε να τον δωροδοκήσει. Η ιστορία βλέπει το φως της δημοσιότητας, ο πρόεδρος της ΑΕΚ Ανδρέας Ζαφειρόπουλος διενεργεί ανακρίσεις για να μάθει, όπως έλεγε, «ποιος τα πήρε». Στις 10 Φεβρουαρίου 1988, η ΑΕΚ χάνει στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-1 αποκλείεται και στο τέλος του αγώνα γίνεται και επίθεση στον Θεολόγη Παπαδόπουλο, η ενοχή του οποίου δεν αποδείχθηκε ποτέ. Το ντέρμπι του Καραγκιοζόπουλου Μιλώντας για ντέρμπι Ολυμπιακού-ΑΕΚ το όνομα του Τάκη Καραγκιοζόπουλου έρχεται αυτομάτως στο μυαλό όλων, κυρίως των φίλων της ΑΕΚ. Μετά από δέκα χρόνια απόλυτης ξηρασίας για την ΑΕΚ, ο προερχόμενος από τραυματισμός και πολύμηνη απουσία, μπαίνει ως αλλαγή στο 73ο λεπτό του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στις 7 Μαΐου 1989. Οι ερυθρόλευκοι είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και χάνουν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Καραγκιοζόπουλος χτυπά στο 83ο λεπτό ύστερα από μπαλιά του Οκόνσκι και η ΑΕΚ του Γιδόπουλου νικά 1-0 τον Ολυμπιακό του Σαλιαρέλη και σφράγιζε την κατάκτηση του τίτλου μέσα σε συνθήκες ζούγκλας. Με 45 τραυματίες, ένας εκ των οποίων σοβαρά, 4 αστυνομικούς στο ΚΑΤ, 10 συλληφθέντες οπαδούς και 7.012 σπασμένα καθίσματα (ζημιές 30 εκατ. δρχ.). «Πήραμε πρωτάθλημα με το νταηλίκι» δήλωσε ο πρόεδρος Στράτος Γιδόπουλος, ενώ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν μπορούσε να αρθρώσει λέξη από το στρες και την υπερένταση. Ο διαιτητής Καραμάνης απέβαλε 3 παίκτες της ΑΕΚ (Μανωλάς, Χατζής, Πεππές) και 2 του Ολυμπιακού (Χατζίδης, Μπανιώτης). Στο τέλος βρέθηκε στο στόχαστρο του Γούναρη και του Σαλιαρέλη. Το ματς που δεν έληξε Στις 13 Ιανουαρίου 1991, ο 16χρονος Γιώργος Παναγιώτου έχασε τη ζωή του από φωτοβολίδα που εκτοξεύθηκε από πολύ κοντά στην κοιλιά του, σε συμπλοκές έξω από το γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας μετά από παιχνίδι ΑΕΚ - Ολυμπιακού. Ενα ματς που διεκόπη στο 84ο λεπτό από τον διαιτητή Ζακεστίδη λόγω ρίψης δακρυγόνου στον αγωνιστικό χώρο. Ατελείωτες συζητήσεις ακολουθούν για το αν το δακρυγόνο έπεσε από την Αστυνομία ή από τη Σκεπαστή χωρίς να βρεθεί τελικά άκρη.Πριν από τη διακοπή ο Ολυμπιακός κέρδιζε με 2-1 (Τσιαντάκης 6', Γεωργιάδης 12', Τσαλουχίδης 54') και η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Στέλιου Μανωλά. Η ΕΠΟ όρισε την επανάληψη του αγώνα από την αρχή στη Ρόδο στις 6-02-1991 και η ΑΕΚ κερδίζει 1-0 στο 90' με γκολ του Μπατίστα. Όταν έπεσε το ρεύμα Στις 24 Οκτωβρίου του 1993, λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα στη Νέα Φιλαδέλφεια και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με 1-1, στον αγωνιστικό χώρο έπεσε σκοτάδι βαθύ!Ο τότε διευθυντής του γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας κ. Σταύρος Μαργετής θυμάται ότι οι παράγοντες της ΠΑΕ Ολυμπιακός είχαν υποστηρίξει ότι οι προβολείς έσβησαν με ευθύνη της διοίκησης της ΠΑΕ ΑΕΚ, αλλά διαφωνεί με αυτού του είδους τις κατηγορίες: «Εκείνο το βράδυ η Αθήνα είχε ταλαιπωρηθεί, είχε γίνει διακοπή ρεύματος στο Κοινοβούλιο(!) και είχε διακοπεί εξαιτίας ενός μπλακ άουτ νωρίτερα ο αγώνας μπάσκετ του Περιστερίου με τον ΠΑΟΚ. Είχαμε φοβηθεί ότι μπορεί να γίνει κάτι και είχαμε ζητήσει από συνεργείο της ΔΕΗ να βρίσκεται στον υποσταθμό της Νέας Φιλαδέλφειας. Το μπλακ άουτ κράτησε 25' αλλά όταν το ρεύμα επανήλθε διαπιστώσαμε ότι είχε προκληθεί βραχυκύκλωμα και ο διακόπτης είχε καεί, γι' αυτό δεν γινόταν να ανάψουν τα φώτα». Πάντως ο κερδισμένος εκείνης της διακοπής ήταν τελικά ο Ολυμπιακός αφού όταν ο αγώνας επαναλήφθηκε νίκησε με 2-1 και γκολ του Ολεγκ Προτάσοφ (στο τελευταίο ματς του Ουκρανού με τη φανέλα των Ερυθρολεύκων). Η επιστροφή, τα πεντοχίλιαρα το πανό Στις 12 Ιανουαρίου 1997, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ως προπονητής πλέον του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει για πρώτη φορά την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο αγώνας αναβάλεται λόγω της βροχής. Διεξάγεται την επόμενη ημέρα και η ΑΕΚ κερδίζει με 2-0 με γκολ του Ντέμη Νικολαϊδη στο 43ο λεπτό και του Χρήστου Κωστή στο 67'. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς βιώνει το δικό του μαρτύριο. Οι οποαδοί τον υποδέχονται με ένα πανό ντροπιαστικό, και ψεύτικα πεντοχίλιαρα. Ο Νίκος Στράτος, τότε γενικός αρχηγός κρατά δύο πούρα στο χέρι και λέει ότι συνήθως το δεύτερο το έδινε σε έναν φίλο του. Ο Δημητρόπουλος και οι πυροβολισμοί Στις 15 Νοεμβρίου 1999, κόντρα στην ΑΕΚ, ο Αλμπέρτο Μπιγκόν κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του Ολυμπιακού στη θέση του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Οι ερυθρόλευκοι νικούν με 2-0 με γκολ του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (74') και του Τζιοβάνι (πεν.) στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής του αγώνα Βαγγέλης Δημητρόπουλος, αρνήθηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ σε τράβηγμα του Μαλαδένη από τον Ελευθερόπουλο (στο 0-0) και απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 64ο λεπτό του Γιάννη Καλλιτζάκη. Τα αίματα άναψαν, ο Μιχάλης Κασάπης κλότσησε τον διαιτητή και του επιβάλλεται αργότερα γι' αυτή του την πράξη η εξοντωτική ποινή των 23 αγωνιστικών με αποτέλεσμα να χάσει όλη τη σεζόν. Η ΠΑΕ ΑΕΚ και η NetMed εκδίδουν ανακοίνωση κατά της διαιτησίας και οι διεθνείς της «Ενωσης» ανακοινώνουν ότι αποχωρούν από την Εθνική ομάδα, κάτι που για αρκετό καιρό έκαναν πράξη.Στο φινάλε της βραδιάς ακούγονται πυροβολισμοί στο Members Club, από τον προσωπικό φρουρό του τότε προέδρου της ΕΠΑΕ, Βίκτωρα Μητρόπουλου, Νίκο Γιαννουδάκο. Ο φρουρός πυροβολεί τρεις φορές στον αέρα, μετά από διένεξη του τότε προέδρου της ΑΕΚ, Δημήτρη Μελισσανίδη με τον πρόεδρο της ΕΠΑΕ. Ακολούθως ο φρουρός τραυματίζεται στο πόδι από αιχμηρό αντικείμενο και οδηγείται στο νοσοκομείο. Η «ερυθρόλευκη» εκδίκηση Στις 24 Ιανουαρίου 2001, ο Ολυμπιακός πήρε την εκδίκησή του για το 6-1 του 1978. Τα γκολ πέτυχαν οι Γεωργάτος, Τζιοβάνι, Οφορίκουε (2), Άλβες, Γιαννακόπουλος, ενώ για την ΑΕΚ ο Μαλαδένης. Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν λίγο φίλαθλοι καθώς είχαν διατεθεί μόλις 11.925 εισιτήρια. Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή γνώρισαν την αποθέωση και αυτοί της ΑΕΚ την κατακραυγή. Ο Ρίμπο και τα... τέσσερα Ο Ριβάλντο ήταν ένας από τους ποδοσφαιριστές που φόρεσαν τις φανέλες των δύο ομάδων. Η κίνησή του με το χέρι ψηλά και τα τέσσερα δάχτυλα έγινε σήμα κατατεθέν για τους φίλους της ΑΕΚ.  Ο αγώνας έγινε στο ΟΑΚΑ στις 30 Μαρτίου 2008 (40.955 εισιτήρια) και η ΑΑΕΚ νίκησε με 4-0 με γκολ των Μπλάνκο, Εντίνιο, Λυμπερόπουλου και Καφέ. Τότε μέσω της υπόθεσης Βάλνερ ο Ολυμπιακός ήταν πρωταθλητής. Ο κορυφαίος των τελικών Ισως σε αυτή τη λίστα θα έπρεπε να υπάρχουν κι άλλα ματς οι κάποιοι να πουν ότι κάποιοι από αυτά που αναφέρθηκαν θα μπορούσε να απουσιάζει.  Αυτό όμως που δεν θα ξεχαστεί είναι ο τελικός Κυπέλλου του 2009. Τότε που ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρόπαιο ύστερα από 3 ώρες και 34 πέναλτι ενώ ο αγώνας είχε λήξε 3-3.