Πέρασαν Παρί και Μονακό

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας πέρασαν Μονακό και Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς στις έδρες τους επικράτησαν με 3-1 και 2-0 των Ρεν και Ναντ για τους «16» του θεσμού. Πέρασε με 3-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) η Γκινγκάμπ στην έδρα της Ιζέρ (παίζει στην δ’ κατηγορία), με τη φιλοξενούμενη να γλιτώνει το… έφραγμα!

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε στην επιτυχία με 2-0 εντός κόντρα στη Ναντ, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Οι πρωταθλητές δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τα «καναρίνια», και σκόραραν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Καβάνι (19’) και Καμπάιγ (34’).

Η Μονακό «ξέσπασε» (3-1) στο πριγκιπάτο κόντρα στη Ρεν, σε ένα από τα λίγα ματς της γηπεδούχου που είχε πολλά γκολ… Η Μονακό είχε άλλωστε τρία παιχνίδια να σκοράρει η Μονακό σε όλες τις διοργανώσεις… Μόλις στο 9’ η γηπεδούχος, που έχει στον πάγκο της τον Λεονάρντο Ζαρντίμ πήρε το προβάδισμά με τον Τουρέ, ενώ ο Ουάλας έκανε το 2-0 στο 11’. Στο 34’ ο Ενρίκε μείωσε σε 2-1 για τη Ρεν… Στο δεύτερο μέρος, η Μονακό μπήκε, όπως και στο πρώτο, δυνατά και σκόραρε τελικά στο 67’ με Μαρσιάλ, ο οποίος έκανε το 3-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Η Γκινγκάμπ γλίτωσε το… έμφραγμα στην έδρα της Ιζέρ (παίζει στη δ’ κατηγορία). Η φιλοξενούμενη πρώτα ισοφάρισε (1-1) στο 90’+4 και έτσι οδήγησε το ματς στην παράταση, επικρατώντας με 3-1 στον έξτρα χρόνο.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Γκινγκάμπ ήταν ο Μαντάν, ο οποίος εκτός από το 1-1 (90+4’), ήταν αυτός που έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του στο 97’, ενώ με το γκολ του Πιε στο 100ο λεπτό διαμορφώθηκε το τελικό 3-1.

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Γαλλίας έχουμε:
Τρίτη
Μπουλόν – Κεβιγί 2-0 (28′ Γκμπιζί)
Λε Πουαρέ-σουρ-Βι – Οσέρ 5-6 πέν. 1-1 παρ., κ.δ. (90’+2 πεν. Ντουφαού/56’ Ναμπάντ)
Ιρί Κλουμπ ντε Κρουά – Κονκαρνό 1-4 πέν. 0-0 παρ. κ.δ.
Ρεντ Σταρ – Σεντ-Ετιέν 1-2 (28′ Μπουαζά / 18′ Φαν Βόλφσβινκελ, 80′ αυτ. Κρος)
Τετάρτη
Ιζέρ – Γκινγκάμπ 1-3 παρ. 1-1 κ.δ. (62′ Ελ-Χαζρί / 90′, 97′ Μαντάν, 100′ Πιέ) [παρ.]
Μονακό – Ρεν 3-1 (9′ Αλμαμί Τουρέ, 11′ Ουάλας, 67′ πέν. Μαρσιάλ / 34′ Πέδρο Ενρίκε)
Παρί Σεν-Ζερμέν – Ναντ 2-0 (19′ Καβάνι, 34′ Καμπάιγ)