Ματσάρα με Έλληνες και νικητή Ζέλικο!

Μεγάλο ματς στην Κωνσταντινούπολη! Νικητής του θρίλερ ο Ομπράντοβιτς που νίκησε τον Ίβκοβιτς με 71-77. Η Φενέρ πήρε το ροζ φύλλο από την Εφές. Μεγάλα τρίποντα από Ζήση και Περπέρογλου στο τέλος!
Τρελό ματς, απίστευτη εξέλιξη, μεγάλα σουτ στο τέλος και νίκη της Φενέρ στα σημεία! Η αναμέτρηση Ζοτς-Ντούντα, αλλά και Περπέρογλου-Ζήση τα είχε όλα!
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλο το ματς με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με προβάδισμα ενός πόντους για τους γηπεδούχους 55-54.
Η Εφές αποσπάστηκε με 4 πόντους 3 λεπτά πριν τη λήξη αλλά πραγματικά το ντέρμπι με στοιχεία θρίλερ καλά κρατούσε.
Αλλεπάλληλα μεγάλα σουτ από Ερτέλ, Ζήση,Περπέρογλου και η τρελή καλαθάρα του Γκάουντλοκ καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.
Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Ζήσης με τρίποντο στη λήξη του χρόνου έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην Φενέρ. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς απάντησε άμεσα με τρίποντο του Περπέρογλου για το δικό της +1. Με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ άουτ και προφανώς έδωσε εντολή για γρήγορη επίθεση, ώστε οι φιλοξενούμενοι να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία.
H οδηγία σίγουρα απείχε πολύ από το τεράστιο σουτ, αλλά και με μεγάλη δόση τρέλας που πήρε ο Γκάουντλοκ. Ο Αμερικανός ευστόχησε με παίκτη κρεμασμένο επάνω του για το +2 της Φενέρ (69-71). Καθοριστικό το λάθος του Τζάνινγκ στα 21″ με την Εφές να μην εκδηλώνει ποτέ επίθεση για την ισοφάριση η τη νέα προσπέραση. Η Φενέρ αποδέίχτηκε ψύχραιμη στις βολές παίρνοντας την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο top-16
Τα δεκάλεπτα: 11-13, 33-36, 55-54, 71-77
Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 3(1), Περπέρογλου 11(1τρ, 5ρ), Σάριτς 2, Ντρέιπερ 13(2), Κρστιτς 8, Λάσμε 4, Κορκμάζ 5(1), Τζάνινγκ 3(1/5τρ), Ερτέλ 17(7/9δ, 5ασ), Μ.Μπιέλιτσα 5
Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 10(2), Ζήσης 4(1), Χίκμαν 11(1), Ν.Μπιέλιτσα 14(6/9δ, 7ρ), Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς, Σαβάς 10, Ζόριτς 2, Βέσελι 14(6/8δ), Σίπαχι 4, Πρέλντζιτς 6(8ασ)