Πήρε… φόρα η Σέλτικ

Νέα νίκη πέτυχε η Σέλτικ (έχει περάσει στους «8» του Κυπέλλου, ενώ προκρίθηκε και στον τελικό του Λιγκ Καπ) στο πρωτάθλημα της Σκωτίας, καθώς για την 26η αγωνιστική πέρασε από την έδρα της Σεντ Τζόνστον με 2-1 και έτσι εδραιώθηκε στην κορυφή. Οι «Κέλτες» έμειναν για 7η αγωνιστική αήττητοι (6-1-0) και πέτυχαν την 6η σερί νίκη, φτάνοντας τους 57 βαθμούς… Η γηπεδούχος δεν νίκησε για 4η σερί αγώνα (0-2-2) και κινδυνεύει πλέον να μείνει εκτός της εξάδας…

Η Σέλτικ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε το 1-0 με σουτ του Γκρίφιθς στο 1’ και μόλις σε 35’’!!! Το 0-1 έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου… Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’ ο Γκρίφιθς έδωσε την ασίστ στον Γιόχανσεν και ο τελευταίος πέτυχε το 2-0 για τους «Κέλτες» από τη μικρή περιοχή.

Η Σεντ Τζόνστον μείωσε στο 72’, όταν ο Ο’Χάλοραν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σκόμπι και σκόραρε από κοντά. Στα τελευταία λεπτά η γηπεδούχος πίεσε, αλλά ο τερματοφύλακας της Σέλτικ, Γκόρντον ήταν πολύ καλός και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του…