Ρέθυμνο στην παράταση!

Η μπάλα έμεινε στα χέρια του Άλεν στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας (58-58), όμως το Ρέθυμνο τα κατάφερε με σχετική ευκολία να νικήσει τον Κόροιβο στην παράταση με σκορ 78-66
Περισσότερα σε λίγο…
Στο μεγαλύτερο διάστημα το Ρέθυμνο ήταν πίσω στο σκορ από τον Κόροιβο, αλλά στο τέλος κατάφερε να γυρίσει το ματς, να το οδηγήσει στην παράταση και να πανηγυρίσει μεγάλη νίκη με 78-66 (58-58 κ.δ.)
Ήταν η πρώτη νίκη του Ρεθύμνου μετά από αρνητικό σερί 5 διαδοχικών ηττών στο πρωτάθλημα.
Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 8-22, αλλά οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά. Ο Ντέγιαν Κράβιτς 7.34 πριν από το φινάλε έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Σκουρτόπουλου και από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος. Στα 19 δεύτερα πριν απο το φινάλε ο Τζος Μάτζετ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους με λέι απ΄.
Ο Άλεν ανέλαβε την εκτέλεση της τελευταίας επίθεσης για το Ρέθυμνο, όμως δεν υπολόγισε καλά το χρόνο και η μπάλα του έμεινε στα χέρια με το ταμπλό να δείχνει 58-58.