Στον… αστερισμό των «Χ»!

20 Φεβρουαρίου 2015
Γράφει ο «Εξάσφαιρος»…E-mail: eksasfairos.ps@gmail.com Αξίζει να ρισκάρει… κάποιος την Παρασκευή με «Χινάρια», ειδικά από τη Β’ Γαλλίας! Το «μεσαίο σημείο»… παίζει μπάλα πάντως και σε αγώνες άλλων πρωταθλημάτων! «Δυνατό» σημείο αποτελεί και OVER από το Μεξικό, πρόταση που… ενισχύεται και από την παράδοση, προσοχή και φιλοξενούμενους, που μπορούν να μείνουν… όρθιοι, προσφέροντάς μας και… πλούσια «διπλά»! Στο κουπόνι οκτώ ματς παίζονται μονά αποδεκτά, ενώ τα περισσότερα μπαίνουν και σε δυάδες. Με τον ΟΠΑΠ να προσφέρει ελκυστικότατες τιμές!!! Πάμε να δούμε τις προτάσεις της στήλης για τους αγώνες της Παρασκευής... Θα σας επαναλάβω πως η τελική επιλογή των σημείων για τα παρολί σας ανήκει σε εσάς. Αν «βλέπετε» ένα σημείο, να μην διστάζετε να το ποντάρετε... Καλή μελέτη με επιτυχίες… Η Αζαξιό έχει βελτιωθεί αμυντικά και δεν χάνει εύκολα, τρέχει… σερί 1-2-0 με 3/3 UNDER και 3/3 N/G. με 6-11-7 (τέρματα 20-23) είναι στο +5 από την ζώνη υποβιβασμού, εντός έχει 4-4-4 (9-11). Η Οσέρ (συνολικά 8-11-5) έχασε με 0-1 εντός από την Τρουά και… έσπασε το αήττητο σερί που… έτρεχε με 4-6-0. Είναι 9η και εκτός έχει επτά ισοπαλίες με 4-7-1 (13-10). Στον πρώτο γύρο είχαμε 1-1. Γειτονικό ντέρμπι το Ανζέ-Λαβάλ, με την γηπεδούχο να έχει τιμωρημένο τον αρχισκόρερ Κοτζιά. Χωρίς τον συγκεκριμένο παίκτη νίκησε 2-0 την Τουρ εντός με γκολ στο 89’ και στο 90’+3 και έχασε 1-0 στην Κορσική από τη Γκάζελεκ. Είναι στην 5η θέση με 11-5-8 (τέρματα 34-24) και εντός έχει 7-2-2 (18-7), είναι στο -3 από την πρώτη τριάδα. Τα επτά τελευταία της γκολ τα πέτυχε το δεύτερο μέρος. Η φιλοξενούμενη έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στην κατηγορία (7-14-3/25-20) και εκτός έδρας μετράει 2-7-3 (7-8) με 11/12 UNDER! Είναι στο -3 από την αντίπαλό της. Η ιστορία «γράφει» 3-3-1 από την περίοδο 2004-05 με 7/7 UNDER, τα τρία τελευταία χρόνια έχουμε 0-0, 1-0, 1-1… Η Βαλενσιέν (συνολικά 7-4-13 (τέρματα 20-36) δείχνει ότι για την ώρα ενδιαφέρεται για την αμυντική βελτίωση, ούσα στο +1 από την ζώνη υποβιβασμού, εντός έδρας μετράει 4-2-6 (12-18). Προέρχεται από «χρυσό» 0-0 εκτός με την Κρετέιγ. Η Νιορ (συνολικά 4-13-7/21-27) είναι ισόβαθμή της και προέρχεται από σερί 0-6-2, οι πέντε ισοπαλίες με σκορ 1-1. Δεν ρισκάρει η φιλοξενούμενη, εκτός έδρας μετράει 1-7-4 (9-14). Μακριά από το «σπίτι» της έχει 3-5-0 στα οκτώ τελευταία πρώτα ημίχρονα. Η Κλερμόν δεν χάνει εύκολα, σκοράρει, αλλά δέχεται και γκολ. Συνολικά μετράει 5-10-9 (τέρματα 31-35) και προέρχεται από 7/8 G/G… Είναι στο +1 από τις επικίνδυνες θέσεις, προέχει να μην χάσει. Σφικτά… παίζει και η Κρετέιγ, η οποία προέρχεται από δυο 0-0, μετράει συνολικά 6-12-6 (τέρματα 33-33) και εκτός έχει 1-6-5 (15-23). Τρέχει αήττητο έξι αγωνιστικών με 2-4-0, εκτός έδρας προέρχεται από 5/6 G/G. Είναι στο +5 από την αντίπαλό της, θέλει να μείνει μακριά από την ζώνη υποβιβασμού. Στον πρώτο γύρο είχαμε 2-2, πέρυσι στην έδρα της Κλερμόν 0-0! Στην Β’ Ολλανδίας η Φόλενταμ προσπαθεί να βρει ξανά τα πατήματά της, μετά παραχώρηση του αρχισκόρερ Φέιρμαν στη Χέρενφεν. Έτσι, επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 εντός κόντρα στην Βααλβάικ, και τώρα παίζει στην έδρα της Τελσταρ. Η φιλοξενούμενη (συνολικά 14-4-7/63-38) θέλει να κλείσε θέση στα πλέι οφ ανόδου, είτε μέσω της συνολικής βαθμολογίας (είναι 4η), είτε κερδίζοντας μια από τις δυο περιόδους που απομένουν. Εκτός έδρας μετράει 8-1-3 (39-20). Η γηπεδούχος (συνολικά 6-4-14/30-34) είναι πιο χαμηλά και στην 17η θέση, σκοράρει, αλλά δέχεται και γκολ, εντός μετράει 5-2-6 (19-21). Η ιστορία «γράφει» 3-2-4 από την περίοδο 2004-05. Η Φόλενταν νίκησε 1-0 στην έδρα της στον πρώτο γύρο. Σε καλό… φεγγάρι είναι η Σάντος Λαγκούνα (συνολικά 3-1-2/9-6), φτάνει σε γκολ, και εντός μετράει 2-0-1 (6-3) με 2/3 OVER. Προέρχεται στο πρωτάθλημα από 2-2 εκτός με την Τολούκα, την Τρίτη στο Κύπελλο με αλλαγές νίκησε με 3-0 την Αρλ. Σαν Λούις. Μπορεί να σκοράρει και η Άτλας, η οποία την Τρίτη έκανε πρεμιέρα στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά έχασε με 0-1 εντός από την Ιντεπ. Σάντα Φε, αν και ήταν καλύτερη. Δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που έκανε. Στο πρωτάθλημα μετράει συνολικά 3-1-2 (8-8) με 4/6 G/G. Εκτός έδρας μετράει 2-0-1 (4-3). Η ιστορία έχει από την περίοδο 2009-10, ανεξαρτήτως έδρας 10/12 OVER, με 5/6 στην έδρα της Σάντος Λαγκούνα και 3-1-2. Η Ίνγκολσταντ (συνολικά 12-7-2/34-17) έχασε εντός από την Ζαντχάουζεν με 1-3 (έχασε το αήττητη σερί που είχε με 5-1-0) και θέλει να… αντιδράσει. Είναι πρώτη και στο +6 από την 3η Καρλσρούη, εκτός έδρας μετράει 5-4-1 (12-6). Σκοράρει, ένα γκολ μπορεί να το πετύχει. Δεν… πέφτει εύκολα η Άαλεν (συνολικά 4-6-11/15-26), η οποία είναι στην ζώνη υποβιβασμού. Δεν κερδίζει και εύκολα, τρέχει σερί 0-2-3, προέρχεται από 5/7 UNDER. Περιμένω να παίξει… κλειστά. Στον πρώτο γύρο η Ίνγκολσταντ επικράτησε με 4-1, μπορεί να νικήσει στο γκολ… Η Πάκος Φερέιρα (συνολικά 8-5-8/25-31) ελπίζει για την 5άδα και κυνηγά την Γκιμαράες, η οποία δεν είναι στα καλύτερά της. Η γηπεδούχος βγάζει μαχητικό πνεύμα, αλλά στα 15 τελευταία της δεν έχει δεχτεί γκολ, μόνο από τη Μπενφίκα. Εντός βγάζει… δυναμική με 6-2-3 (19-13) με 6/11 OVER. Η φιλοξενούμενη τρέχει σερί 0-2-2 και θέλει αποτέλεσμα, συνολικά μετράει 10-6-5 (33-18) και εκτός 4-2-4 (10-12) με 6/10 από δυο γκολ και πάνω… Η ιστορία «γράφει» 5-7-6 με 4/4 OVER από την περίοδο 2010-11. Στον πρώτο γύρο είχαμε 1-1. Από την σεζόν 2009-10, ανεξαρτήτως έδρας, η παράδοση έχει 4-4-3 με 8/11 OVER. Η Ντιζόν στα δυο τελευταία της (1-1-0 με 1-0 εντός τη Σοσό και 1-1 εκτός με την Νιορ) έδειξε να βρίσκει ξανά τα πατήματά της, είναι στην 4η θέση με 12-4-8 (τέρματα 28-24) και εντός έχει 9-0-2 (17-10). Είναι σε θέση να σκοράρει, αλλά δέχεται και γκολ. Εντός έχει 6/11 UNDER. Κυνηγά την Γκάζελεκ (συνολικά 12-5-7/30-25), η οποία δεν… αστειεύεται, είναι στην 3η θέση και στο +1 από την αντίπαλό της, τρέχει… σερί 4-4-0. Προέρχεται από 7/9 «2-3γκολ»! Επίσης, κέρδισε 5/7 πρώτα ημίχρονα. Εκτός έδρας μετράει 3-3-5 (13-16) με 8/11 «2-3γκολ». Στον πρώτο γύρο η Γκάζελεκ νίκησε 2-0. Την περίοδο 2012-13 είχαμε 2-1 στην έδρα της Ντιζόν και 0-2 στην Κορσική… ΠΡΟΤΕΙΝΩ108 ΑΖΑΞΙΟ-ΟΣΕΡ Χ 2,85120 ΤΕΛΣΤΑΡ-ΦΟΛΕΝΤΑΜ 2 1,95135 ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ-ΑΤΛΑΣ OVER 1,85109 ΑΝΖΕ-ΛΑΒΑΛ Χ 2,90111 ΒΑΛΕΝΣΕΙΝ-ΝΙΟΡ Χ 2,75101 ΑΑΛΕΝ-ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ 2 1,80 -Στον αγώνα της Σάντος Λαγκούνα με την Άτλας (κωδ. 135), η γηπεδούχος δείχνει σε καλύτερη κατάσταση από την αντίπαλό της και μπορεί την επιτυχία, στο 1,70 ο «άσος»… -Στο παιχνίδι της Βαλενσιέν με τη Νιορ (κωδ. 111) με βάση την ανάλυση που σας έκανα παραπάνω, προσοχή και στο «Χημίχρονο» (1,70), αλλά και στο σκορ 1-1 (4,75)! -Στο ματς της Άαλεν με την Ίνγκολσταντ (κωδ. 101), με βάση και την εικόνα της γηπεδούχου, παίζει… μπάλα , έστω και οριακά… το UNDER (1,50)! Παίζουν και αυτά… 112 ΚΛΕΡΜΟΝ-ΚΡΕΤΕΪΓ Χ 2,95130 ΠΑΚΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ-ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ Χή OVER 3,00/2,05114 ΝΤΙΖΟΝ-ΓΚΑΖΕΛΕΚ 2-3γκολ 1,70-Στο ματς της Πάκος Φερέιρα με τη Γκιμαράρες (κωδ. 130), προσοχή και στα σκορ 2-2 και 3-3 με τιμές 14,00 και 65,00. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ... Ρισκάροντας και με νέα… «Χινάρια»!-Δεν σκοράρει εύκολα η Μονάρκας και δεν έχει νίκη (0-3-3/5-9). Μαζί με τα προκριματικά του Λιμπερταδόρες (αποκλείστηκε από τους ομίλους από την Δε Στρόνγκεστ με 1-1 εντός και ήττα 2-0 εκτός) έχει οκτώ ματς χωρίς νίκη (0-4-4). Η Πουέμπλα (συνολικά 2-2-2/5-5), παίζει… κλειστά, προέρχεται από 4/4 UNDER, καθώς είναι προτελευταία στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού και δεν θέλει να μπλέξει. Η ιστορία «γράφει» 2-3-0 από την περίοδο 2009-10. -Η Ερσίγεσπορ δεν έχει το εύκολο γκολ, μάχεται για την παραμονή της, έχοντας απολογισμό 3-8-9 (23-29) και στην έδρα της δεν… φοβίζει (2-2-5/12-14). Συντηρητικά παίζει η Κόνιασπορ (συνολικά 6-5-9/18-27), η οποία είναι στο +6 από την αντίπαλό της και την ζώνη υποβιβασμού, εκτός έχει 1-3-5 (6-15). Η ιστορία «γράφει» 2-4-3. Φέτος στον πρώτο γύρο είχαμε 1-1. -Ντερμπάκι της Κυανής Ακτής το Νις-Μονακό. Η γηπεδούχος (συνολικά 9-7-9/28-29) είναι αήττητη έξι αγωνιστικές με 3-3-0 και τρία σερί 0-0. Στηρίζεται στην έδρα της (5-4-4/14-14) και θέλει το θετικό αποτέλεσμα για να πλησιάσει και άλλο τις πρώτες θέσεις. Εντός έδρας έχει 10/13 «Χ» στο πρώτο ημίχρονο! Η φιλοξενούμενη (συνολικά 11-7-6/25-19) είναι στο -1 από την 4η θέση και δεν χάνει εύκολα. Στο πρωτάθλημα προέρχεται μάλιστα από σερί 6-2-2 με 10/10 UNDER!!! Τα επτά τελευταία πρώτα ημίχρονά της έληξαν μάλιστα 0-0! Εκτός έδρας έχει 6-2-4 (13-12). Προέρχεται από νίκη στο Κύπελλο, 3-1 εντός τη Ρεν. Η ιστορία «γράφει» 3-2-3 από την περίοδο 2004-05! 133 ΜΟΝΑΡΚΑΣ-ΠΟΥΕΜΠΛΑ Χ 2,90107 Κ. ΕΡΣΙΓΕΣΠΟΡ-ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ Χ 3,10 123 ΝΙΣ-ΜΟΝΑΚΟ Χημ. 1,70-Στον ντέρμπι της Νις με τη Μονακό (κωδ. 123) η φιλοξενούμενη είναι σε θέση να μην χάσει, προσοχή και στο «Χ» με τιμή 2,85 (στο 2,25 το «διπλό»)… ****Επανέναρξη έχουμε στο πρωτάθλημα Δανίας και δεν είναι για πολλά… ανοίγματα! Θα σταθώ πάντως στον αγώνα της Νόρντζελαντ με την Ράντερς. Η γηπεδούχος (συνολικά 7-4-6/19-20) είναι στο -2 από την τετράδα και εντός έχει 5-1-3 (14-13). Έχασε παίκτες… κλειδιά κατά την διάρκεια της διακοπής. Δεν εντυπωσίασε στον πρώτο γύρο. Η Ράντερς (συνολικά 9-4-4/17-11) είναι στην 3η θέση (και στο -1 από την 2η) με «όπλο» την άμυνά της και δεν άλλαξε πολλά στο ρόστερ της. Εκτός έδρας μετράει 4-2-3 (7-6) με 8/9 UNDER. Η ιστορία «γράφει» 4-8-1, ανεξαρτήτως έδρας από την περίοδο 2009-10 με 2-5-0 στην έδρα της Νόρντζελαντ. Το παιχνίδι έχει κωδικό 104 και η παράδοση… ενισχύει το «Χ» (3,10)! ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Με σύνεση και λογική…-Σε φόρμα η Σταντάρ Λιέγης (συνολικά 13-5-8/44-36), τρέχει… σερί 5-2-0, επέστρεψε και ο Ντε Γκαμάργκο (χάλαε η μεταγραφή του στην Αλ-Αράμπι). Προέρχεται από 2/3 OVER, θέλει να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις, εν όψει των πλέι οφ. Εντός έδρας σκοράρει και δέχεται γκολ (5-2-5/21-17), έχει στην έδρα της 7/12 OVER. Να μείνει πάνω από τις θέσεις που οδηγούν σε μπαράζ για την παραμονή προσπαθεί η Μπέβερεν (συνολικά 7-4-15/25-41). Τώρα είναι στο +2. Μιλάμε για ομάδα που προσπαθεί να παίξει καλύτερα άμυνα, αλλά δέχεται γκολ. Στα πέντε τελευταία της έχει σκοράρει πάντως στα τέσσερα. Εκτός έχει 2-2-9 (τέρματα 13-24). Με τον Μπρέπελς στον πάγκο πέτυχε την πρώτη νίκη (1-2-2), με το 1-0 εντός κόντρα στην Κορτράικ! Στον πρώτο γύρο η Σταντάρ νίκησε με 2-0, στην Λιέγη τα δυο τελευταία χρόνια είχαμε 3-1 και 2-2. Ο αγώνας έχει κωδικό 112, οριακά να έχουμε... τρία γκολμ στο 1,55 το OVER! Ο «άσος» είναι πολύ χαμηλά, μόλις στο 1,20! -Η Γιουβέντους και με το μυαλό στην Ντόρτμουντ (Τσάμπιονς Λιγκ) αναμένεται να… φρεσκάρει την ενδεκάδα της. Είναι άλλωστε στο +7 από την Ρόμα με 16-6-1 (49-12) και εντός δεν έχει χάσει με 9-2-0 (30-6). Στο «σπίτι» της όλα τα παιχνίδια έχουν από τουλάχιστον δυο γκολ και πάνω με 6/11 OVER και 7/11 «2-3γκολ». Η «μεγάλη κυρία» προέρχεται από δυο σερί OVER (3-1 εντός τη Μίλαν, 2-2 εκτός με την Τσεζένα). Στα έξι τελευταία της έχει τέσσερα OVER, συνεχίζει και στο Κύπελλο. Η Αταλάντα (συνολικά 5-8-10/20-33) είναι στο +3 από την ζώνη υποβιβασμού, προέρχεται από 3/3 OVER με G/G… Εκτός δεν σκοράρει εύκολα (2-4-6/7-15). Σημειώστε πάντως ότι η Αταλάντα πάει στο Τορίνο με πολλές απουσίες. Η ιστορία «γράφει» 33-14-4 με 4/5 τελευταία OVER από την περίοδο 2008-09. Φέτος στον πρώτο γύρο η Γιουβέντους νίκησε 3-0 στην Αταλάντα, πέρυσι είχε επικρατήσει με 4-1 στο «Μπέργκαμο». Το παιχνίδι έχει κωδικό 128, και δεν αποκλείω το OVER (1,45). ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Προσοχή σε δυο ακόμα από την Β’ Ολλανδίας -Σπουδαίο ματς το Ρόντα-Φένλο είναι και ντέρμπι της Λιμβουργίας. Η γηπεδούχος (συνολικά 16-3-6/48-36) δείχνει να… αντιδρά, μετά την… κοιλιά που έκανε, προέρχεται από σερί 2-1-0, μπορεί να σκοράρει. Είναι στην 2η θέση της συνολικής βαθμολογίας, μακριά από την 1η που δίνει απευθείας άνοδο. Θέλει να κλείσει μια θέση στα μπαράζ ανόδου, είτε μέσω της γενικής βαθμολογίας, είτε κατακτώντας μια από τις δυο περιόδους που απομένουν. Εντός είναι δυνατή 8-1-3 (24-18). Η Φένλο (συνολικά 11-7-7/29-30) δίνει… ρέστα μέσα στο 2015, έχοντας τον ίδιο στόχο με την αντίπαλό της, ενισχύθηκε μεταγραφικά, τρέχει… σερί 5-2-0, μετά και το 1-1 με την Ντε Γκράαφσταπ την Τρίτη. Εκτός έχει πάντως 3-4-6 (10-19). Η Ρόντα έχει την παράδοση μαζί της με 5-0-0 από την περίοδο 2007-08. Φέτος στην έδρα της Φένλο είχαμε πάντως 1-1! Θυμίζω ακόμα ότι ο τεχνικό της Ρόντα (Τροστ) πέρυσι ήταν στη Φένλο και έφυγε με άσχημο τρόπο. Το παιχνίδι έχει κωδικό 11, και ο «άσος» δίνεται χαμηλό (1,55). Θεωρώ πάντως ότι η αναμέτρηση είναι… πονηρή και δεν θα έχει τόσο εύκολο η γηπεδούχος (στο 3,65 το «Χ» και στο 4,25 το «διπλό»). -Με υπηρεσιακό τον 33άχρονο Φαν Μπρέχελ πορεύεται η Βααλβάικ (συνολικά 3-3-19), η οποία είναι τελευταία, δέχεται γκολ, συμπλήρωσε τέσσερις σερί ήττες. Έχει προβλήματα, εντός δεν φοβίζει (2-1-10/8-30). Οι Νέοι του Άγιαξ (συνολικά 10-8-6/50-43), αν και δεν μπορούν να διεκδικήσουν κάτι, έχουν ανέβει κατακόρυφα στην συνολική βαθμολογία, με τις τελευταίες επιτυχίες τους. Μπορούν να σκοράρουν, αν και εκτός έχουν 3-5-5 (21-26). Η φιλοξενούμενη νίκησε με 3-2 στην έδρα της φέτος. Το παιχνίδι έχει κωδικό 117, δεν αποκλείω το «διπλό» (1,75). Καλή επιτυχία σε όλους και όλες σε ότι και αν διαλέξετε… Μπορείτε να ακολουθήσετε τη στήλη μας και στο Facebook στη σελίδα Εξάσφαιρος (pamesports.gr)