Ο Γιάνκοβιτς έστειλε τον Παναθηναϊκό στον τελικό!

Με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς στην εκπνοή του δεύτερου ημιτελικού ο Παναθηναϊκός νίκησε στο «Παλατάκι» τον ΠΑΟΚ (71-68) και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!
Ο αγώνας άρχισε με τις δύο νευρικές και άστοχες από μακριά. Ο Παναθηναϊκός παρότι είχε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ (5 παραπάνω επιθετικά οι γηπεδούχοι), ήταν καλύτερος αμυντικά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να βγάλει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό ή να κερδίσει βολές και με σερί 6-0 ξέφυγε με 7 (13-6) λίγο πριν το 8’. Με τρεις πόντους του Δημήτρη Χαριτόπουλου, που ήρθε από τον πάγκο, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τέσσερις (15-11) λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.
Οι «πράσινοι», ωστόσο, παρά την μεγάλη αστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα, έβρισκαν πόντους μέσα από την ρακέτα του «Δικέφαλου» κυρίως με τον Μπατίστα, που πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 7 (19-12) στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 5 πόντων και με γκολ φάουλ του Βλάντο Γιάνκοβιτς προηγήθηκε μέχρι και με 8 (28-20) στο 17’. Με οκτώ ξέφυγαν οι «πράσινοι» (31-23, 33-25) και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (33-27), τον ΠΑΟΚ να έχει 0/11 τρίποντα και τους «πράσινους» 1/11!
Με πέντε πόντους του Σλότερ (σουτ και τρίποντο) οι «πράσινοι» ξεφύγαν με διψήφια διαφορά (38-27) μετά το πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Ο «Δικέφαλος», ωστόσο, απάντησε με τα πρώτα δύο εύστοχα τρίποντα του μετά από 11 άστοχες προσπάθειες έξω από τα 6,75, από τους Κάρτερ, Μαργαρίτη και κατέβασε την διαφορά στους πέντε (38-33) λίγο μετά το 23’.
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 27-33, 44-50, 68-71.