Επεισοδιακή νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο “Αλκαζάρ” στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Football League.

Οι Βολιώτες σκόραραν με τον Μπάρμπα στο 51ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παρά την ασφυκτική πίεση που δέχτηκε από τους γηπεδούχους.

Στο 79ο λεπτό το παιχνίδι διεκόπη για περίπου 25 λεπτά, μετά από ένταση που επικράτησε στις εξέδρες, όταν οπαδοί των γηπεδούχων κινήθηκαν απειλητικά κατά των 20 περίπου οπαδών των φιλοξενούμενων. Οι δυνάμεις ασφαλείας επιχείρησαν στην εστία της έντασης και προσπάθησαν να επιβάλουν την τάξη κάνοντας περιορισμένη χρήση χημικών.

Οι “βυσσινί” είχαν βρει δίχτυα στο 49ο λεπτό με τον Μπόγιοβιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Μαγνησίας προσπέρασε την ΑΕΛ στη βαθμολογία, καθώς πλέον μετράει 29 βαθμούς, έναντι 27.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Καρανίκας (46′ Ν’ Γκεσάν), Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Μπανούσης, Νεμπεγλέρας (70′ Πίντο), Ελιομάρ (60′ Ρίστοβοτς), Σερζίνιο, Πινδώνης, Μπόγιοβιτς.

Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Γιαλούσης, Μπάρμπας, Ρόκας, Τριανταφυλλάκος, Μπεριάν, Νικολιάς (81′ Μακρυδημήτρης), Θέος (57′ Κυζιρίδης), Διαμαντόπουλος (66′ Μπαλντοβαλίεφ).