Κυπελλούχοι Έφες, Ίβκοβιτς και Περπέρογλου!

Η Αναντολού Έφες των Ντούσαν Ίβκοβιτς, Στράτου Περπέρογλου έχοντας τον έλεγχο του τελικού στην μεγαλύτερη διάρκεια του νίκησε την Φενέρμπαχτσε των Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, Νίκου Ζήση με 70-60 και κατέκτησε τον τίτλο του Κυπέλλου Τουρκίας!
Η Έφες μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), πήρε το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-17 τελείωσε το πρώτο μέρος στο +5 (37-32).
Η Έφες δεν έχασε το προβάδισμα στην συνέχεια του αγώνα. Με καλάθι του Νίκου Ζήση η Φενέρ πλησίασε στο καλάθι (53-51) στο 34’, αλλά στα τελευταία έξι λεπτά του τελικού και με επιμέρους σκορ 17-9, η Έφες πήρε την νίκη και έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου, στην πόλη Γκαζιαντέπ, που φιλοξένησε το τουρκικό «Φάιναλ Έιτ».
Κορυφαίος των νικητών και MVP του τελικού ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 12 πόντους και 6 ασίστ. Ο Γάλλος πόιντ γκαρντ καθοδήγησε άψογα την Έφες, από την οποία διακρίθηκαν, επίσης, ο Νέναντ Κρστιτς, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ (13 πόντοι και 12 ριμπάουντ), και ο Ντάριο Σάριτς.
Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-37, 47-51, 60-70.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλακ 3 (1), Χίκμαν 12 (1), Ζήσης 4, Μπιέλιτσα 10 (1), Ερντέν 2, Μαχμούτογλου 4, Σαβάς 6, Ζόριτς, Βέσελι 13, Σιπάχι, Πρέλντζιτς 6.
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 6, Περπέρογλου 3, Μπατούκ 3, Σάριτς 17 (2), Κρστιτς 13, Λασμέ 8, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 4, Ερτέλ 12(1).