Έχασε την ευκαιρία, κράτησε την διαφορά

Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να νικήσει στο Τελ Αβίβ την κακή στο δεύτερο ημίχρονο Μακάμπι, που πήρε την νίκη με 73-70, αλλά, τουλάχιστον, διατήρησε την διαφορά και έχει πλεονέκτημα απέναντι στην ισραηλινή ομάδα στην ισοβαθμία.
Οι «πράσινοι» είχαν νικήσει με διαφορά 7 πόντων (83-76) στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα του Top 16.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε την συνάντηση άστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (1/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) και με αμυντικά προβλήματα μέσα στην ρακέτα. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-8 λίγο πριν το 7’. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα, από τον Δημήτρη Διαμαντίδη, δύο βολές του Παππά και γκολ φάουλ του Τζέιμς Γκιστ, οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 17-16 1’ και 20’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε στο -5 (22-17) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου μετά από έξι σερί πόντους με τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου του Τζέικ Κοέν.
Με δύο καλάθια των Γιόγκεβ Οχαγιόν, Άλεξ Τάιους μέσα από την ρακέτα η Μακάμπι άνοιξε την διαφορά στους 9 (26-17) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Γιάνκοβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε στους έξι (30-24) λίγο μετά το 15’, όμως, οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι ασυνεπείς στην άμυνα και οι ψηλοί τους να μπορούν να νικήσουν σε άμυνα και επίθεση τους πιο αθλητικούς ψηλούς των γηπεδούχων. Με σερί 6-0 η Μακάμπι ξέφυγε με διψήφια διαφορά (38-27) με 2’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Με μόλις το τέταρτο σε 18 προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο τρίποντο του, από τα χέρια του Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο Παναθηναϊκός κατέβασε την διαφορά στους 8  και το πρώτο μέρος τελείωσε με σκορ 38-30 για την ισραηλινή ομάδα.
Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο δεν έκαναν μόνο πολλές και άστοχες προσπάθειες έξω τα 6,75 μέτρα, αλλά ήταν και πολύ άστοχοι στα δίποντα (7/19, 36%), σε αντίθεση με την Μακάμπι που είχε 14/25 δίποντα. Το κακό ξεκινούσε από την έλλειψη ενέργειας στην άμυνα, που δεν επέτρεπε στον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό στην επίθεση.
Από την άμυνα άρχισε η αντεπίθεση των «πρασίνων» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθη και κακές επιλογές και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με δύο τρίποντα του Βλάντο Γιάνκοβιτς και καλάθι του Διαμαντίδη οι «πράσινοι» πλησίασαν στους τρεις (41-38) λίγο μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών στην τρίτη περίοδο. Με νέο τρίποντο του αρχηγού του, ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμη περισσότερο στους δύο (43-41) 5’ και 56’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Τζέρεμι Πάργκο κράτησε το προβάδισμα της Μακάμπι, που με πέντε πόντους του Αμερικανού γκαρντ, ξέφυγε με 52-46 λίγο μετά το 28’.
Κάποιες αμυντικές ολιγωρίες κόστισαν στους «πράσινους», όπως το τρίποντο του Οχαγιόν με 54’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου (54-49), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο -2 (54-52) μετά από εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παππά. Με νέο τρίποντο του Οχαγιόν, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι με 5 (57-52) λίγο μετά το 31’, αλλά οι «πράσινοι» με τρίποντο του Μποχωρίδη πλησίασαν στον πόντο (59-58) 6’ και 36’’ πριν την λήξη του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χέινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 2, Τάιους 10, Κόεν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 16 (4), Φώτσης 8 (2), Παππάς 15 (2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαουάλ.