Τον «πάτησε» ο ΚΑΟΔ

Με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 και με καλή άμυνα ο ΚΑΟΔ επικράτησε στη Δράμα του Κόροιβου με 78-62 και πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 24 βαθμούς.
Από την αρχή της αναμέτρησης φαινόταν πως οι γηπεδούχοι το ήθελαν περισσότερο ωστόσο το μεγάλο ξέσπασμα του ΚΑΟΔ έγινε στην τρίτη περίοδο.
Ο Κόροιβος έμεινε κοντά στο σκορ μόλις για ένα πεντάλεπτο στον αγώνα. Από εκεί και πέρα ο ΚΑΟΔ είχα σαφώς το πάνω χέρι και η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 24-16. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Αμαλιάδας προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ κυρίως με τον Ρούμπιο και πλησίασε στους 5 πόντους (27-22) αλλά η αντίδραση των Δραμινών ήταν άμεση. Με τρίποντο του Τρότερ και λέι απ του Λο ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (32-22) και έκτοτε δεν απειλήθηκαν ξανά στον αγώνα. Το ημίχρονο έληξε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 15 για το 46-31.
Την ήδη καλή άμυνα τους, βελτίωσαν ακόμα περισσότερο οι παίκτες του Κώστα Μέξα στην τρίτη περίοδο και ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε βιαστικές και ανορθόδοξες επιθέσεις. Τα πολύ κακά ποσοστά στα δίποντα του Κόροιβου βοηθούσαν τον ΚΑΟΔ στο έργο του. Με επιμέρους σκορ περιόδου 16-8 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 23 πόντους στη λήξη του δεκαλέπτου (62-39).
Αυτή δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα καθώς η μέγιστη τιμή της… χτύπησε στο 69-42, 7 λεπτά πριν το τέλος. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικώς ο ΚΑΟΔ επικράτησε με 78-62.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζάρας με 16 πόντους και ο Παπαμακάριος με 14. Ενώ για τους φιλοξενούμενους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Μάρσαλ με 18 πόντους.
Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν πέρα από το 44% στα τρίποντα και τα 39 ριμπάουντ που μάζεψε ο ΚΑΟΔ έναντι μόλις 25 του Κόροιβου. Η ομάδα του Μέξα έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, ενώ δείχνει ικανή να πετύχει αυτό τον στόχο.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-31, 62-39, 78-62
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 8 (2), Χάρις, Γεωργάκης, Άτκινς 8 (1), όντομ 10 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 16 (1), Λόου 7, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 14 (3).Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 18(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγγελόπουλος 13 (2), Μπάουερς 10 (2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης 6, Φιλιππάκος 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 1.