Γκέλα… η Φέγενορντ στην Ουτρέχτη

Διαβάστε ακόμα:Είναι ωραία στο +9!Δυο βαθμούς άφησε η Φέγενορντ στην Ουτρέχτη, καθώς δεν μπόρεσε να σκοράρει (0-0) στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής και έτσι έχασε και άλλο έδαφος στην προσπάθειά της να… χτυπήσει είσοδο ακόμα και στην πρώτη δυάδα. Ισοπαλία 1-1 είχαμε στον αγώνα της Γκρόνινγκεν με την Ντεν Χάαγκ, με τη φιλοξενούμενη να ισοφαρίζει στο 90’+5, ενώ η γηπεδούχος έχασε πέναλτι…   Η Φέγενορντ με τον βαθμό που πήρε έχει 45 βαθμούς και είναι στο -3 από την 3η θέση και την Αλκμάαρ… Η Ουτρέχτη δεν έχασε για 3η σερί αγωνιστική (1-2-0) και με 29 πόντους είναι πλέον στο +8 από τις επικίνδυνες θέσεις… Η Γκρόνινγκεν έφερε ακόμα μια ισοπαλία, δεν έχει νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (0-3-2) και είναι στην 11η θέση με 31 βαθμούς. Το αήττητο σερί που έχει… χτίσει συνέχισε η Ντεν Χάαγκ (3-2-0 στα πέντε πιο πρόσφατα) και έτσι είναι στο +7 από τα μπαράζ ανόδου! Η Γκρόνινγκεν στο 50’ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Φαν ντε Φέλτεν δεν κατάφερε να σκοράρει από την «άσπρη βούλα». Το 1-0 έγινε από τον Τσέσι με νέο πέναλτι στο 53’. Για την Ντεν Χάαγκ έκανε το 1-1 ο Χουτκοπ στο 90’+5…   Νωρίτερα, ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην Eredivisie έκανε η Εξέλσιορ. Η ομάδα του Μαρίνους Ντιζκούιζεν επικράτησε εντός έδρας της Χέρενφεν με σκορ 3-0 για την 25η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και πλέον βρίσκεται στο +9 από τον επικίνδυνη ζώνη. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπρούινς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 55′ ο Βαν Βέερτ “έγραψε” το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βερμέουλεν. Με αυτή τη νίκη η Εξέλσιορ “σκαρφάλωσε” στην 12η θέση με 29 βαθμούς.Αναλυτικά για την 25η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:ΠαρασκευήΝτόρντρεχτ – Γκόου Αχέντ Ίγκλς 2-1 (44’ Φόρτες, 90+1’ Κλάιμπερ – 36’ Πλετ)ΣάββατοΦίτεσε-Τσβόλε 2-1 (34’ Τραορέ, 64’ Πρόπερ – 4’ Σίμακ)Άλκμααρ – Βίλεμ 2-0 (41’ Μπεργκούις, 90+3’ Ντος Σάντος)Τβέντε-Μπρέντα 1-1 (5’ Καστάνιος – 88’ Φάλκενμπεργκ)Καμπούρ-Χέρακλες 1-0 (19′ Βαν Ντερ Στρέεκ)Κυριακή Εξέλσιορ-Χέρενφεϊν 3-0 (5’ Μπρούινς, 50’ Βαν Βέερτ, 90’+2’ Βερμέουλεν)Ουτρέχτη-Φέγενορντ 0-0Γκρόνινγκεν-Ντεν Χάαγκ 1-1Αϊντχόφεν-Άγιαξ (17.45)