Μείωσε στον πόντο ο Απόλλων, ανεβαίνει η ΑΕΛ!

Σε απόσταση βολής από την 2η θέση στο Νότιο Όμιλο βρίσκεται πλέον ο Απόλλων Σμύρνης. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” επικράτησε στη Ριζούπολη με 2-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών στην αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της Football League, η οποία σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Μανιάτη.
Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη μπήκαν πιο… ορεξάτοι στο δεύτερο και στο 62′ άνοιξαν το σκορ με τον Τζιώρα έπειτα εκτέλεση κόρνερ του Μπαμ-Μπαμ, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα. Λίγο νωρίτερα, ο ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, Μανιάτης, συγκρούστηκε με το συμπαίκτη του, Ραπτάκη, και έπεσε αναίσθητος στο χορτάρι για αρκετά λεπτά. Αμέσως του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και εν συνεχεία μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Το ματς συνεχίστηκε και στο 75′ οι γηπεδούχοι σφράγισαν το “τρίποντο” όταν ο Ανγκούλο “έγραψε” το 2-0. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να μειώσει με τον Γουόρντεν στο 7ο από τα συνολικά 13 λεπτά των καθυστερήσεων.
Σπουδαία νίκη με την οποία “μπαίνει” δυνατά στο κόλπο των play offs πέτυχε ο Αχαρναϊκός. Η ομάδα του Μενιδίου επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 επί του Αλίμου και μείωσε τη διαφορά από την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Νοτίου Ομίλου. Το “χρυσό” γκολ για τον Αχαρναϊκό πέτυχε ο Ταμπάκης στο 54′.
Εξάλλου, στην 3η θέση της βαθμολογίας στον Βόρειο Όμιλο “σκαρφάλωσε” η ΑΕΛ. Οι Θεσσαλοί επικράτησε με 2-0 επί του Αιγινιακού στο “Αλκαζάρ” και προσπέρασαν την Ζάκυνθο με 36 βαθμούς. Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπόγιοβιτς και στο 84′ ο Γκουεσάν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Το πρόγραμμα της 20ής αγωνιστικής
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Παναχαϊκή-Πανηλειακός 3-0 (α.α.)
Κυριακή (1/3) Ερμιονίδα-Φωστήρας 2-1 (39′, 87′ Παβίσεβιτς – 59′ Γκατσέσα) Επισκοπή-ΑΕΚ 0-2 (2′, 77′ Αραβίδης)
Δευτέρα (2/3) Απόλλων Σμύρνης-Ηρακλής Ψαχνών 2-1 (62′ Τζιώρας, 75′ Ανγκούλο – 90’+7′ Γουόρντεν) Άλιμος-Αχαρναϊκός 0-1 (54′ Ταμπάκης) Παναιγιάλειος-Χανιά (16:00)
Η βαθμολογία1. ΑΕΚ 502. Παναχαϊκή 413. Απόλλων Σμύρνης 404. Ερμιονίδα 315. Χανιά 316. Αχαρναϊκός 307. Παναιγιάλειος 298. Καλλιθέα 229. Άλιμος 1710. Επισκοπή 1711. Ηρακλής Ψαχνών 1612. Φωστήρας 1213. Πανηλειακός 1
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κυριακή (1/3)  Αναγέννηση Καρδίτσας-Ζάκυνθος 1-1 (70′ Τζέκος – 60′ Μπλέτσας) Πιερικός-Τύρναβος 1-1 (79′ Τσιάρας – 66′ Γκούρτσας) Εθνικός Σερρών-Ηρακλής 0-1 (25′ Καρασαλίδης) Φωκικός-Απόλλων Καλαμαριάς 1-2 (29′ Χαλιώτης – 39′ αυτ. Ευαγγελιδάκης, 84′ Τσούσης)
Δευτέρα (2/3)  Λάρισα-Αιγινιακός 2-0 (2′ Μπόγιοβιτς, 84′ Γκουεσάν) Ολυμπιακός Βόλου-Λαμία (18:00)
Η βαθμολογία1. Ηρακλής 482. Λαμία 383. Ζάκυνθος 344. ΑΕΛ 335. Ολυμπιακός Βόλου 326. Αιγινιακός 257. Πιερικός 238. Τύρναβος 219. Αναγέννηση Καρδίτσας 2010. Αγροτικός Αστέρας 1811. Εθνικός Σερρών 1112. Φωκικός 9