Δεν άφησε περιθώρια στη Νίζνι η Φενέρ

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να δει την ομάδα του να παίρνει μια ακόμη νίκη ουσίας κόντρα στη Νίζνι, επικρατώντας με 92-79.

Οι Τούρκοι αν και συνάντησαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να το ολοκληρώσουν έχοντας το προβάδισμα με έναν πόντο (18-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η πλάστιγγα έγειρε κατά πολύ προς το μέρος των γηπεδούχων οι οποίοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 16 πόντους (50-34).

Οι Ρώσοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν την “απόσταση” στο τρίτο δεκάλεπτο στους 7 πόντους (62-55), όμως οι παίκτες του Ζοτς δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάρουν “αέρα” και εν τέλει καθάρισαν το ματς, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 92-79.

Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη της Φενέρμπαχτσε, η οποία ετοιμάζει βαλίτσες για Ελλάδα, για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 50-34, 62-55, 92-79

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 10, Ζήσης 6(7ασ), Χίκμαν 13(3/4τρ), Μπιέλιτσα 16(1τρ, 7ρ), Ερντέν 2, Μαχμούτογλου 5(1), Μπογκντάνοβιτς 7(1/5τρ), Τσετίν 6(2), Σαβάς 4, Ζόριτς 2, Βέσελι 13, Πρέλντζιτς 8(2)

Νίζνι: Μπαμπούριν, Μέκελ 12(6/10δ, 6ασ), Ίβλεφ, Αντόνοφ 7(1), Χβοστόφ 8(2τρ, 5ρ), Ρότσεστι 13(1), Κούκσικς 13(3/6τρ), Κριβοσέεφ 4, Τόμπκινς 22(7/14δ, 2/6τρ, 11ρ), Γκολόβιν