Οδοστρωτήρας η Μαρσέιγ

Με 3 γκολ σε 20 λεπτά η Μαρσέιγ έπιασε από τον λαιμό της Τουλούζ και δεν την άφησε να πάρει ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με το ευρύ 6-1 και πλέον ισοβαθμούν με την Παρί Σεν Ζερμέν στους 53 βαθμούς.
Η Μαρσέιγ ελπίζει σε μία υπέρβαση της Λανς η οποία κοντράρεται αύριο στο Παρίσι με την Παρί.
Το σκορ άνοιξε ο Μπατσουαγί μόλις στο 2ο λεπτό ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Αλοέ έβαλε τέλος νωρίς στο παιχνίδι στα όνειρα της Τουλούζ για κάτι θετικό από την αναμέτρηση.
Το 3-0 έκανε ο Μουμπαντιε με αυτογκόλ ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του ημiχρ;oνοu ο Μπατσουαγί έδωσε διαστάσεις θριάμβου με το 4-0.
Στο 76′ ο Μπεν Γιεντέρ κατάφερε να μειώσει σε 4-1 για τους γηπεδούχους αλλά η απάντηση ήταν άμεση. Στο 78′ ο Αγιού έκανε το 5-1 και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκιγκνάκ στο 89′.