Με Βλάντο, Παππά και άμυνα ο Παναθηναϊκός

Με κορυφαίους τους Βλάντο Γιάνκοβιτς, Νίκο Παππά και πολύ καλή άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ (83-69) για την 19η αγωνιστική της Basket League. Ο Γιάνκοβιτς και ο Παππάς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «πρασίνων», αλλά και οι κορυφαίοι δημιουργικά. Ο Παππάς τελείωσε τον αγώνα με 6 ασίστ και ο Γιάνκοβιτς με 5.
Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και ανέβασε τον ρυθμό του αγώνα. Αυτό ήταν το «κλειδί» για την επικράτηση του, καθώς ο «Δικέφαλος» δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε υψηλό τέμπο.
Με βελτιωμένη άμυνα και δύο τρίποντα των Νίκου Παππά, Αντώνη Φώτση, οι «πράσινοι» το 9-3 υπέρ των φιλοξενούμενων (στα πρώτα δυόμιση λεπτά του ματς) και το 16-14 πάλι υπέρ του ΠΑΟΚ (λίγο πριν το 9′) σε 25-17 λίγο πριν το 13′. Με γκολ φάουλ του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με διψήφια διαφορά (30-20) 6′ και 3” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με κάρφωμα του Εστεμπάν Μπατίστα με 12 (32-20) λίγο αργότερα.
Με δύο τρίποντα των Κέβιν Λάνγκφορντ, Απόλλωνα Τσόχλα, ο «Δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 5 (39-34) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 1, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 11 (3), Νέλσον 12 (1), Παππάς 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Διαμαντίδης 7, Μπατίστα 11, Μπλουμς, Λαουάλ 6
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 17 (1), Τσόχλας 10 (2), Κώττας, Όντουμ 5 (1), Βον 4, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 10 (1), Σαλούστρος 2