Επαναληπτικός για την Σέλτικ

Η Σέλτικ δεν κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τη Νταντί Γιουνάιτεντ (1-1) για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας και έτσι οι δυο ομάδες θα παίξουν επαναληπτικό στη Γλασκώβη. Τρεις κόκκινες είχε το ματς, με τους «Κέλτες» να παίζουν με παίκτη παραπάνω από το 48’, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν… Πέρασε στα ημιτελικά με «τεσσάρα» η Χιμπέρνιαν!

Στον αγώνα της Σέλτικ, οι Πάτον και Φαν Ντάικ αποβλήθηκαν στο 11’ και έτσι οι δυο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες νωρίς. Στο 48′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες λόγω αποβολής και του Ντίξον και ενώ η γηπεδούχος είχε ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι του Ναντίρ Τσιτσί. Για την Σέλτικ ισοφάρισε ο Λάιγκ Γκρίφιθς στο 71’!

Η Χιμπέρνιαν με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να νικήσει στην έδρα της με 4-0 την Μπέργουικ και έτσι πήρε το εισιτήριο για τους «4»…

Αναλυτικά για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας έχουμε:
Παρασκευή
Κουίν οφ Σάουθ – Φόλκερκ 0-1 (34′ Σάιμπαλντ)
Σάββατο
Ινβερνές – Ρέιθ Ρόβερς (αναβολή)
Κυριακή
Χιμπέρνιαν – Μπέργουικ 4-0 (26′ Κάμινγκς, 28′ Στίβενσον, 66′ Στάντον, 82′ Φοντέν)
Νταντί Γιουνάιτεντ – Σέλτικ 1-1 (45’+2 πέν. Τσιφτσί / 71′ Γκρίφιθς)