Έτσι δεν πάει για τίποτα !

9 Μαρτίου 2015

Ρεαλιστές να ήμαστε και να κοιτάμε τα γεγονότα κατάματα. Ομάδα που δέχεται τέσσερα και τρία γκολ σε συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια της, επί τρεις μήνες και δεν διορθώνει την κατάσταση, δεν μπορεί να πάει πουθενά. Ο ΠΑΟΚ που μέχρι τις 6 Δεκεμβρίου ήταν το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο, μετά από τρείς μήνες χάνει και την δεύτερη θέση και άγνωστο είναι τι μπορεί να κάνει στα πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ που πετυχαινει τρία γκολ εκτός έδρας σε ντέρμπι, είναι δυνατόν να χάνει από τον αντίπαλό του ; Και όμως είναι. Ο ΠΑΟΚ που υποτίθεται πως έπρεπε να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην συνολική αμυντική λειτουργία γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα σε όλο αυτό το διάστημα; Και σε αυτό, υπεύθυνος είναι ο προπονητής. Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με τον τρόπο που δέχεται ο ΠΑΟΚ γκολ από τους αντιπάλους του στα εκτός έδρας παιχνίδια. Και τα χθεσινά τέσσερα γκολ πληγώνουν αφάνταστα τον εγωισμό των ΠΑΟΚτσήδων. Εκτέθηκε αμυντικά για μία ακόμη φορά και δυστυχώς δεν έχει αλλάξει κάτι όλο αυτό το διάστημα από τα τέσσερα γκολ που είχε δεχθεί ο ΠΑΟΚ στην Ξάνθη. Εκει ηταν το πρώτο χαστούκι. Ακολούθησαν πολλά πολλά ακόμη.  Όταν πετυχαίνεις τρία γκολ εκτός έδρας σε ντέρμπι και δέχεσαι τέσσερα, είσαι άξιος της μοίρας σου. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι δέχθηκε ένα γκολ από κακή αντίδραση των Παπαγιαννόπουλου και Κόστα όταν ο Ζέκα τους πήρε την μπάλα και έβγαλε την σέντρα για τον σκόρερ Μπέργκ. Σε άλλη φάση στο πρώτο 45λεπτο δεν κινδύνεψε καθώς λειτούργησαν σωστά οι τρείς αμυντικοί που ήταν στην ευθεία, ενώ επιθετικά έδειξε τις διαθέσεις του προς το τέλος, όταν απείλησε ο Αθανασιάδης και στην συνέχεια ισοφάρισε με καταπληκτικό γκολ. Ηταν απο τις λίγες φορές που ο Αθανασιάδης έπαιξε στην φυσική του θέση. Αριστερά που τον βάζει ο Αναστασιάδης, τον αχρηστεύει. Στο δεύτερο ημίχρονο που επίσης ξεκίνησε πιο φουριόζος, ευτύχησε να προηγηθεί με μια πολύ καλή ενέργεια του Σκόνδρα. Και ενώ είχε το 1-2 υπέρ του, η ομάδα δεν αντέδρασε όπως έπρεπε και δέχθηκε δύο γκολ στην πλάτη της άμυνάς της. Κάτι που είναι αγωνιστικά απαράδεκτο και δεν συμβαδίζει με την προσπάθεια που έγινε επιθετικά. Γιατί όταν σε ένα ντέρμπι πετυχαίνει ο ΠΑΟΚ τρία γκολ και δεν μπορεί να κλείσει τους χώρους στην άμυνά του, δεχόμενος τέσσερα γκολ, ασφαλώς υπάρχει πολύ μεγάλο θέμα. Γιατί δεν είναι δυνατόν για ένα ακόμη παιχνίδι να δέχεται η ομάδα τόσα  γκολ σε φάσεις όπου εκτέθηκε από τα ατομικά λάθη που έκαναν παίκτες του. Με αυτή την αμυντική λειτουργία δεν είναι δυνατόν μια ομάδα να διεκδικήσει έναν στόχο. Έτσι δεν πάει πουθενά αυτός ο ΠΑΟΚ.