Με τον Σλούκα σε… ρόλο ο Σπανούλη!

Με τον Κώστα Σλούκα σε… ρόλο Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός επικράτησε ολοκληρωτικά του Ρεθύμνου στο δεύτερο ημίχρονο (80-60)!
Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με επιμέρους σκορ 37-23 στο δεύτερο μέρος, ενώ ο κορυφαίος τους, Κώστας Σλούκας τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (13 πόντοι και 11 ασίστ). Λόγω της πολύ καλής απόδοσης του 25χρόνου Θεσσαλονικιού γκαρντ δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή της ομάδας του Πειραιά Γιάννη Σφαιρόπουλο, να ξεκουράσει τον Σπανούλη εν όψει του κρίσιμου εντός έδρας αγώνα της προσεχούς Παρασκευής (13/3, 21:45) με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε Ούλκερ για την 10η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας
Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα νωθρός στην άμυνα και νευρικός στην επίθεση και το Ρέθυμνο με 8 πόντους του Βίνσεντ Κάουνσιλ και καλάθι του Γιάννη Καλαμπόκη προηγήθηκε με 10-4 λίγο μετά το 4’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 9-0 με τον Όλιβερ Λαφαγιέτ πρωταγωνιστή και προσπέρασαν με 13-10 λίγο πριν το 6’. Ο Ολυμπιακός, όμως, συνέχισε να είναι ασυνεπής στην άμυνα και η κρητική ομάδα με δικό της σερί 9-0 με τρίποντο του Τράβις Σίμπσον, ξέφυγε με 19-13  με 1’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Η ομάδα του Πειραιά έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην δεύτερη περίοδο και με σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με πέντε σερί πόντους του Γιώργου Πρίντεζη (τρίποντο και λέι απ), προηγήθηκε με 6 (31-25) λίγο μετά το 14’. Με τρίποντο του Σλούκα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με 8 (36-28) 4’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χαμήλωσε πολύ το σχήμα, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στη θέση «τέσσερα» και τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Σλούκα στην περιφέρεια. Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα, οδήγησαν το Ρέθυμνο σε λάθη (12 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με διψήφια διαφορά (43-33) με 1’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με δύο καλάθια των Γιάννη Καλαμπόκη, Ντέγιαν Κράβιτς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου κατέβασαν την διαφορά στους 6 (43-37 σκορ πρώτου μέρους). Ο ρυθμός της συνάντησης, όμως, είχε αλλάξει από το πρώτο δεκάλεπτο και το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν για τον Ολυμπιακό 28-16.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε άσχημα για το Ρέθυμνο. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ Κάουνσιλ υπέπεσε στο δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ του στον αγώνα και αποβλήθηκε. Με σερί 6-0 η κρητική ομάδα πλησίασε, ωστόσο, στο καλάθι (48-46) στα πρώτα δυόμισι λεπτά του δεύτερου μέρους. Η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Πρίντεζη, προηγήθηκε πάλι με διψήφια διαφορά (56-46) με 3’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-37, 61-50, 80-60.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Ντάνστον 8, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 8 (2), Παπαπέτρου, Σλούκας 13 (1), Λαφαγέτ 3, Λοτζέσκι 14 (2), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 13 (2), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 4.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 8, Σάφτεναρ 9 (1), Κάουνσιλ 8, Άλεν 4, Καλαμπόκης 6, Φαγιέ 6, Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 8, Δουλγεράκης.