Goal σε Οπόρτο και Λονδίνο

103. ΠΟΡΤΟ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ  GOAL 1.80

Διήμερο Τσάμπιονς Λιγκ με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται σε δύο από τις τέσσερις αναμετρήσεις της φάσης των 16. Στην Πορτογαλία οι “Δράκοι” έχουν αποκτήσει πλεονέκτημα μετά το 1-1 που απέσπασαν στην Ελβετία με το εύστοχο πέναλτι του Ντανίλο 10 λεπτά πριν από τη λήξη του ματς. Επιθετική ομάδα η Πόρτο σκοράρει πάντα στην καυτή έδρα της αλλά η αναμέτρηση με τη Βασιλεία δεν θα είναι διόλου εύκολη. Οι φιλοξενούμενοι έχουν αποδείξει ακόμη και σε δύσκολες έδρες ότι μπορούν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί όπως στο “Ανφιλντ” όταν απέσπασαν ισοπαλία 1-1 από τη Λίβερπουλ κατακτώντας αντί των Αγγλων το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου. Πιστεύω ότι μπορούν να σκοράρουν και να διεκδικήσουν την πρόκριση από την γηπεδούχο η οποία είναι μεν δυνατή στο σπίτι της αλλά θα παίξει χωρίς το βαρύ πυροβολικό της εμπροσθοφυλακής τον Τζάκσον Μαρτίνες που είναι τραυματίας. Εναλλακτικά στοιχήματα το Χ ημίχρονο με απόδοση 2.35 και το 2-3 γκολ που δίνει 1.80

129. ΤΣΕΛΣΙ-ΠΑΡΙ Σ.Ζ. GOAL 1.65

Ιδιο ακριβώς σενάριο με το παραπάνω ματς έχει και αυτό του “Στάμφορντ Μπριτζ”. Η ομάδα του Μουρίνιο προηγήθηκε με τον Ιβάνοβιτς και τελικά έφυγε με το πολύτιμο 1-1 από το Παρίσι καθώς ισοφάρισε για τους Γάλλους ο Καβάνι. Η Τσέλσι είναι σε ιδανική αγωνιστική κατάσταση και με το ηθικό στα ύψη καθώς έχει αποκτήσει διαφορά ασφαλείας στο πρωτάθλημα από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, επιπρόσθετα κατέκτησε το Λιγκ Καπ. Εχει με το μέρος της την πρόσφατη παράδοση καθώς πέρσι νίκησε 2-0 εντός την σημερινή αντίπαλό της περνώντας στα ημιτελικά του θεσμού. Επιθετικά είναι ικανή με σημαντικά στελέχη σε μεσία γραμμή και εμπροσθοφυλακή, αμυντικά πάλι δεν είναι τόσο συμπαγής σε μεγάλα ματς. Η Παρί πηγαίνει στο Λονδίνο για να διεκδικήσει ότι έχασε πέρσι από τους “μπλε” άρα περιμένω επιθετική φιλοσοφία από τον Μπλαν άλλωστε έχει τα όπλα για να χτυπήσει τους Αγγλους. Στα θετικά ότι δεν έχει απουσίες σε μεσαία γραμμή και επίθεση. Εναλλακτικά υπάρχει η πρόταση του όβερ με απόδοση 1.90.