Ελπίζει για Ευρώπη η Πάκος Φερέιρα…

14 Μαρτίου 2015

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Πάκος Φερέιρα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, και έτσι ελπίζει για ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς αργά το βράδυ της Παρασκευής, νίκησε για την 25η αγωνιστική με 1-0 εντός έδρας την Μποαβίστα (έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες) και πλησίασε στους 4 βαθμούς την 5η Γκιμαράες (έχει έναν αγώνα λιγότερο). Η φιλοξενούμενη έχασε μετά από δυο αγώνες με 1-1-0 και έμεινε στο +6 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Το ματς κρίθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Πάκος Φερέιρα κέρδισε πέναλτι στο 45’ σε φάση στην οποίο για την φιλοξενούμενη αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τενχαρίνα. Ο Μανουέλ Χοσέ ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» και πέτυχε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, με την Πάκος Φερέιρα να παίρνει την πολύτιμη νίκη…