Με Διαμαντίδη απέφυγε τα… δράματα

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του μετά το νωθρό ξεκίνημα και έφτασε με άνεση στην επικράτηση στην Δράμα στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ (81-65) για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 14 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των «πρασίνων» και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Εστεμπάν Μπατίστα (20 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Τζέιμς Γκιστ (15 πόντοι με 2/3 τρίποντα).
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ παραγωγικό και για τους δύο αντιπάλους με τον ΚΑΟΔ να σκοράρει μέσα από την ρακέτα με τους Ρομπ Λο, Γκι Μαρκ Μισέλ και τον Παναθηναϊκό, που τελείωσε την περίοδο με ισχνό προβάδισμα (25-24) να έχει σε καλή μέρα τον Έι Τζέι Σλότερ.
Στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να δίνει την ώθηση ξέφυγαν στο σκορ. Με τρίποντο και καλάθι του αρχηγού του, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 6 (30-24) πριν συμπληρωθεί το δεύτερο δεκάλεπτο. Με δύο καλάθια του Θοδωρή Ζάρα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (34-32) λίγο πριν το 14’. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με βολή και τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη ξέφυγαν με 8 (42-34) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε πάλι με 8 (44-36) μετά από καλάθι του Τζέιμς Γκιστ 25’’ πριν την λήξη.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με δύο καλάθια του Εστεμπάν Μπατίστα και τρίποντο του Γκιστ ανέβασε την διαφορά στους 13 (51-38) στα πρώτα δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό σε όλη την διάρκεια του δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα τους 11 πόντων (62-51).
Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να γίνει απειλητικός στην τέταρτη περίοδο. Με τρίποντο του Μάνου Παπαμακάριου και γκολ φάουλ του Ζάρα μείωσε στους 7 (64-57) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 10-0 με 6 πόντους του Μπατίστα και ουσιαστικά… καθάρισε τον αγώνα προηγούμενος με 16 (76-60) 2’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 24-25, 34-42, 51-63, 65-81
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5(1), Τρότερ 4 (1), Χάρις 8, Γεωργάκης, Άτκινς, Όντομ 10 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 14, Ζάρας 14 (1), Λο, Χρυσικόπουλος, Παπαμακάριος 10 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12 (3), Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 3(1), Φώτσης 4, Παππάς 12, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 14 (2), Γκιστ 15 (2), Μπατίστα 20, Λούντζης, Λαουάλ.