Από… κοντά Μαρσέιγ και Μονακό

Σπουδαία νίκη για την Σεντ Ετιέν (video)

Πίεση… στην πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν και στη δεύτερη Λιόν ασκούν Μαρσέιγ και Μονακό με τις εκτός έδρας νίκες που πέτυχαν κόντρα σε Λανς (4-0) και Ρεμς (3-1) για την 30η αγωνιστική Του Σαμπιονά… Η 3η Μαρσέιγ είναι στο -2 από την κορυφή, ενώ η Μονακό, που βρίσκεται στην 4η θέση είναι στο -6 από την πρώτη θέση….

Η Μαρσέιγ δεν έχασε για 3η σερί αγωνιστική (2-1-0), ενώ η Λανς είναι πλέον σε ακόμα πιο δύσκολη θέση, καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση και στο -9 από την 17η.
Η Λανς αντιστάθηκε μόνο για ένα ημίχρονο στους Μασσαλούς, οι οποίοι στο δεύτερο μέρος πετούσαν… φωτιές! Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε γκολ. Στο δεύτερο μέρος ο Μπατσουαγί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 46’, με το Ρομαό να σκοράρει στο 67’ και τον Αγιού να κάνει το 3-0, πέντε λεπτά αργότερα (72’). Ο Μπατσουαγί διαμόρφωσε το τελικό 4-0, στο 90’+2.

Η Μονακό δεν έχασε για 5η αγωνιστική (4-1-0), ενώ η Ρεμς γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα και είναι στο +3 από την ζώνη υποβιβασμού… Η ομάδα του πριγκιπάτου μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχε δυο γκολ με τον Φαμπίνιο (5’) και τον Μαρσιάλ (14’) στο πρώτο τέταρτο! Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι μειώνοντας με τον Ριγκονάτο στο 70’. Τελικά στο 79’ ο Ντιράρ πέτυχε το 3-1 για την Μονακό και… καθάρισε τον αγώνα!