Το 5ο του Θρύλου με 3-0!

Άλλη κλάση τα κορίτσια του Ολυμπιακού κατέκτησαν το 5ο Κύπελλο στην ιστορία του συλλόγου στο Αγρίνιο, νικώντας τον Παναθηναϊκό με 3-0. Μεγάλη προσπάθεια από τις πράσινες στο τρίτο σετ
Για 5η σερί χρονιά ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών. Μετά από έναν τελικό που ήταν παράσταση για έναν ρόλο οι ερυθρόλευκες νίκησαν άνετα τον αιώνιο αντίπαλο με 3-0 (Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25)
Πολύ ανώτερες απο την αρχή οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη πήραν προβάδισμα στο πρώτο σετ που κράτησαν μέχρι το τέλος αν και οι πράσινες επανήλθαν από 20-13. Μείωσαν προσωρινά σε 20-18, αλλά τελικά υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός είχε νικήσει το άγχος και λύθηκε ακόμα περισσότερο για να κατακτήσει άνετα και το δεύτερο σετ. Οι τυπικά φιλοξενούμενες “χτύπησαν” στην αντίπαλη υποδοχή, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Έφτασαν στο 2-0 με 25-19 και έβαλαν τον τελικό στον δρόμο που ήθελαν.
Με κεκτημένη ταχύτητα από την εκπληκτική εμφάνιση και σύμμαχο την ψυχολογία ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 11-3 (!). Η σχετική χαλάρωση από τις ερυθρόλευκες αλλά και η μαχητικότητα του Παναθηναϊκού έκαναν το σετ ντέρμπι. Οι “πράσινες” μείωσαν σε 19-20 αλλά ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και κατέκτησε το σετ με 25-22 και το Κύπελλο.
Μετά τη Σάμο (2011), την Πρέβεζα (2012), τη Σαντορίνη (2013) και την Πύλο (2014), κατέκτησε και το Αγρίνιο, σηκώνοντας το 5ο (διαδοχικό) Κύπελλο της ιστορίας του
Τα σετ: 21-25, 19-25, 22-25
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου, Καββαδία, Μερτέκη, Βίλκου, Τσίμα, Πατσέκο, Ρόγκα (λ) / Χρήστου, Παπαδοπούλου, Τσατσούρη, Μεταξά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα, Κωνσταντινίδου, Βέσοβιτς, Μπραμπόροβα, Χριστοδούλου, Νέσοβιτς, Κονόμι (λ) / Λαμπρούση