Ζόρια στο πρώτο, εύκολα στο δεύτερο!

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο κυριάρχησε πλήρως με παίκτη «κλειδί» τον Εστεμπάν Μπατίστα και νίκησε εύκολα στην Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο (79-46), που μετά την σημερινή ήττα υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α2!
Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βγάζοντας τον Παναθηναϊκό από τον ρυθμό του με την άμυνα ζώνης 2-3. Ταυτόχρονα οι «κυανέρυθροι» από την καλή άμυνα τους έβγαζαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, πήγαιναν σε οργανωμένες και αργές επιθέσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και με τον Ουίλι Κόλεμαν μαχητικό και αποτελεσματικό κάτω από το καλάθι (15 πόντοι), αλλά άστοχο από τις βολές (3/7), ξέφυγαν με 28-20 με 3’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με 30-23, 2’ και 33’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.
Στα τελευταία 2’ και 11’’ του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από τους Νίκο Παππά, Έι Τζέι Σλότερ απέναντι στην ζώνη και με 6 πόντους με ένα τρίποντο του 25χρόνου γκαρντ και 5 με ένα, επίσης, τρίποντο του Αμερικανού, ισοφάρισαν (34-34) με το τέλος του πρώτου μέρους.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-34, 41-62, 46-79
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Βεργίνης 5 (1), Στρναντ 2, Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 1, Ασελίν 2, Κόλεμαν 21, Κορόλεφ 5, Ταμπς 4, Διαμαντόπουλος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 18 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 10 (2), Νέλσον 1, Παππάς 12 (2), Διαμαντίδης 9 (3), Γκιστ 2, Μπατίστα 14, Λούντζης 3 (1), Λαουάλ 6.