Η Μάλαγα επικράτησε την αδιάφορη Νίζνι

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογική σημασία η Νίζνι υποδεχόταν την Ουνικάχα Μάλαγα. Οι δύο ομάδες είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια της Ευρωλίγκας και έτσι το παιχνίδι ήταν περισσότερο υπόθεση γοήτρου. Εύκολα πήρε τη νίκη με 94-75 η Μάλαγα.
Η Νίζνι εξ αρχής φαινόταν περισσότερο αδιάφορη και το… παράτησε νωρίς το παιχνίδι. Από την άλλη μεριά η Μάλαγα με μέσα σε 2 δεκάλεπτα πέτυχε 60 πόντους και χωρίς να ιδρώσει πήρε την τρίτη νίκη της στο Top-16 της Ευρωλίγκας.
Η Μάλαγα είχε πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα (46%) λογω της κακής περιφεριακής άμυνας των γηπεδούχων. Μάλιστά τα 11 περισσότερα ριμπάουντ των Ανδαλουσιάνων αποδεικνύουν την αδιαφορία της Νίζνι.
Πολύ άνετα στα πρώτα λεπτά η Μάλαγα ήταν μπροστά με 18-5 και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει τη διαφορά με το τέλος της πρώτης περιόδου να προηγείται με 29-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίζνι ισορρόπησε κάπως την κατάσταση και έτσι πήγε στο ημίχρονο στο -8 για το 50-42.
Οι Ρώσοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Πέτυχαν μόλις 13 πόντους την ώρα η άμυνα τους ήταν ανύπαρκτη. Η Μάλαγα έφτασε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +26, για το 81-55. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η ομάδα του Πλάθα έφτασε εύκολα στη νίκη με το 94-75.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κουζμίνσκας με 18 πόντους ενώ για τη Νίζνι ο Ρότσεστι με 14 πόντους.
Δεκάλεπτα: 18-29, 42-50, 55-81, 75-94.Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 5 (1), Μέκελ 13 (1), Παρακχούσκι 9, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6 (2), Κβοστόφ, Κίνσεϊ 12 (3), Ρότσεστι 14 (1), Σαβέλιεφ, Κούκσικς 6 (2), Κριβοσέεφ 5, Τόμπκινς 5 (1).Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκάμπριελ, Μάρκοβιτς 3, Τούλσον 6, Τόμας 10 (2), Σουάρεθ 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (3), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 18 (4), Στέφανσον 12 (1), Γκριν 7 (1), Γκολούμποβιτς 17.