Πέρασε στην παράταση η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ, μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά έφτασε στη νίκη με 3-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) για τους «8» του Κυπέλλου κόντρα στην Φράιμπουργκ και έτσι πέρασε στα ημιτελικά του θεσμού. Πρόκριση και για την Βόλφσμπουργκ, 1-0 εντός τη Φράιμπουργκ…

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει σε όλο τον αγώνα, η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με τον Σούμποτιτς στο 19’, αλλά η Χόφενχάιμ έκανε την ανατροπή με τέρματα από τους Βόλαντ στο 21’ και Φιρμίνιο στο 27’! Στο 57’ ισοφάρισε ο Ομπαμεγιάνγκ σε 2-2 και έτσι πήγαμε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο το 3-2 έκανε ο Κελ στο 107’…

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ, η οποία και νίκησε με 1-0 τη Φράιμπουργκ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Ροντρίγκεζ στο 72′.

Αναλυτικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας έχουμε:
Μ. Τρίτη 7/4
Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 1-0 (27′ Ροντρίγκες)
Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 3-2 παρ. 2-2 κ.α. (19’ Σούμπιτιτς, 57’ Ομπαμεγιάνγκ, 107’ Κελ/21’ Βόλαντ, 27’ Ρομπέρτο Φιρμίνιο)