Στα ίσια…

Ο Γιάννης Καλμαζίδης ζήτησε από τους παίκτες του να… μηδενίσουν το κοντέρ και εκείνοι έκαναν πράξη την εντολή του προπονητή τους. Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα επί του μαχητικού Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στην Πυλαία και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Volley League. Πλέον, οι αναμετρήσεις μεταφέρονται στην Κυψέλη για το 3ο ματς (και αν χρειαστεί και για το 4ο) την Τρίτη του Πάσχα στις 19:30.
Με ώθηση από τον κόσμο του και με διάθεση να… ξεπλύνει τις δύο σερί ήττες (σε πρωτάθλημα και ημιτελικά) ο “Δικέφαλος του Βορρά” μπήκε ορεξάτος στο πρώτο σετ του δεύτερου ημιτελικού του πρωταθλήματος και επέβαλε από νωρίς τον δικό του… νόμο. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία και αφού δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του 1ου σετ με 25-12. Παρά το “πλήγμα” στην ψυχολογία τους από την απώλεια με… κάτω τα χέρια του πρώτου σετ, οι “Πράσινοι” αντέδρασαν και ήταν αυτοί που σχημάτισαν διαφορά, η οποία στη μέγιστη τιμή της έφτασε στους 4 (23-19), την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 3ο σετ το ματς έγινε ντέρμπι. Οι “ασπρόμαυροι” προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ αλλά το “Τριφύλλι” ακολουθούσε… κατά πόδας. Σε κρίσιμο σημείο ο Σαφράνοβιτς έδωσε “αέρα” τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (20-17) και με τον Πρωτοψάλτη να στέλνει άουτ την μπάλα, οι γηπεδούχοι απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα για το 2-1, το οποίο και τελικό έκαναν πράξη με 25-22.
“Θρίλερ” και στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-4 όμως, ο ΠΑΟΚ “ξύπνησε” και κατάφερε να καλύψει τη διαφορά φέρνοντας το σετ στα ίσια (14-14). Η εναλλαγή στο σκορ ήταν συνεχής με τον “Δικέφαλο” να επιστρέφει από το 20-22, να παίρνει κεφάλι στο σκορ και να φτάνει στο 3-1 με το πλασέ του Γκόμεζ, ο οποίος “έγραψε” το 25-23.
Τα σετ: 25-12, 21-25. 25-22, 25-23
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ – 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 32% άριστες) / Γκαράς (λ . – 53% υπ – 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . – 43% υπ – 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.