Ηττήθηκε στο Βελιγράδι και πάει Μόσχα…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Βελιγράδι (69-68) με δύο βολές του Μαριάνοβιτς 2’’ πριν την λήξη, προκρίθηκε στα πλέι οφ, όμως, μετά την νίκη της Μακάμπι στο Βερολίνο και θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μειονέκτημα έδρας. Ο πρώτος αγώνας την Τρίτη του Πάσχα στην ρωσική πρωτεύουσα. Οι «πράσινοι» έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν νίκη ψυχολογίας στην κατάμεστη Χάλα Πιονίρ πριν την δοκιμασία με την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη, γιατί για μια ακόμη φορά σε εκτός έδρας αγώνα της φετινής σεζόν δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες και δεν είχε «καθαρό μυαλό» στα τελευταία λεπτά.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα. Χωρίς ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα και άστοχος στην επίθεση απέναντι στην ζώνη των γηπεδούχων, ενώ και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς κυριαρχούσε. Ο Σέρβος γίγαντας στην άμυνα ήταν απροσπέλαστος και στην επίθεση σκόραρε, κυρίως με βολές, αλλά και δημιουργούσε. Με τρίποντο του Μάρκους Ουίλιαμς ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με 8 (14-6) λίγο πριν το 7’ και με καλάθι του Νίκολα Κάλινιτς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (16-7).
Με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Λούκα Μίτροβιτς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 11 (18-7) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε πάλι με 11 (23-12) με τρίποντο του Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς 7’ 35’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν αμυντικά και ο Νίκος Παππάς τους έδωσε ώθηση επιθετικά. Με 4 πόντους του Παππά, τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς και κάρφωμα του Μπατίστα από ασίστ του Παππά, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 3 (26-23) 3’ και 6’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.
Με την επιστροφή του Μαριάνοβιτς στο παρκέ, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 4-0 και ξέφυγε με 30-23 στο 18’, αλλά οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -4 (30-26) μετά από τρίποντο του Αντώνη Φώτση από την γωνία.
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την αντεπίθεση του και με κάρφωμα του Μπατίστα και τρίποντο του Γιάνκοβιτς προσπέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα με 31-30 με την συμπλήρωση δύο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο. Η σερβική ομάδα απάντησε με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Μπλάζιτς, Ουίλιαμς και καλάθι του Μαριάνοβιτς και ξέφυγε πάλι με 7 (38-31) λίγο μετά το 24’. Οι «πράσινοι», ωστόσο, με επιμέρους σκορ 14-6 στα τελευταία 5’ και 42’’ της τρίτης περιόδου, με δύο τρίποντα των Διαμαντίδη, Γιάνκοβιτς, τέσσερις πόντους του Μπατίστα και καλάθι του Μαυροκεφαλίδη 20’’ πριν την λήξη, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 45-44.
Με δύο γκολ φάουλ του Νέλσον στα πρώτα 33’’ της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 7 (51-44) και με τρίποντο του Αντώνη Φώτση προηγήθηκε και με 8 (58-50) 5’ και 25’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Μέχρι 4’ και 5’’ πριν το τέλος του αγώνα (62-55 με νέο καλάθι του Νέλσον), οι «πράσινοι» έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε με επιμέρους σκορ 7-1 με 6 πόντους του Κάλινιτς και πλησίασε στον πόντο (63-62) με 1’ και 42’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.
Με τρίποντο του Μπλάζιτς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 65-65 41’’ πριν την λήξη του αγώνα. Ο Μπλάζιτς κέρδισε και φάουλ, αστόχησε στην βολή, όμως, ο Κάλινιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τζένγκινς με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (67-65) με 36’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Παππάς με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (68-67) 20’’ πριν την λήξη του αγώνα. Στην επίθεση των γηπεδούχων ο Τζένγκινς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Μαριάνοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-68 με 2’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Το μακρινό σουτ του Διαμαντίδη με την λήξη ήταν άστοχο…
Τα δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς, Μπλάζιτς 11 (3), Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 6 (2), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ.