Νέα βήμα για… σεντόνι η Βαλένθια

14 Απριλίου 2015

Η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες και έκανε νέο βήμα για την έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς με το 3-0 στο «Μεστάγια» στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στη Λεβάντε-δίνει μάχη για την παραμονή της-για την 31η αγωνιστική της πριμέρα ντιβιζιόν είναι στην 4η θέση, στο -1 από την 3η Ατλέτικο και στο +3 από την 5η Σεβίλλη. Έπαιξε σε όλο το ματς για την φιλοξενούμενη ο Λουκάς Βύντρα…

Οι «νυχτερίδες» έμειναν για 10η αγωνιστική αήττητες (7-3-0), ενώ η Λεβάντε γνώρισε την 2η σερί ήττα και με 28 πόντους είναι στην ζώνη υποβιβασμού, έστω και στην ισοβαθμία με Αλμερία και Λα Κορούνια. Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά δεν μέτρησε κανονικό γκολ για οφσάιντ. Μόλις στο 16’ ο Αλκάθερ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 36’ ο Φεγκουλί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του…
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβάντε πάλεψε περισσότερο, αλλά δεν σκόραρε. Τελικά, η γηπεδούχος πέτυχε και τρίτο γκολ (3-0) με τον Νεγρέδο, ο οποίος σκόραρε με ψηλοκρεμαστό σουτ , διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!
Οι συνθέσεις
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Κανσέλο, Μουσταφί, Βέζο, Ορμπάν, Φουέγο, Φεγκουλί (66' Μπαραγκάν), Γκόμες (66' Ντε Πάουλ, Ροντρίγκο, Παρέχο, Αλκάθερ (73' Νεγκρέδο).
ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνο, Μοράλες, Βύντρα, Ραμίς, Τόνιο (46' Ιβάν), Ελ Ζαρ (58' Ούτσε), Μάρι, Σιμάο, Ίβανσιτς (74' Ρούμπεν Γκαρσία), Μπαράλ, Κασαντεσούς.

Αναλυτικά για την 33η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν έχουμε:
Μεγάλο Σάββατο
Ρεάλ - Έιμπαρ 3-0 (21' Ρονάλντο, 31' Τσιτσαρίτο, 83' Χεσέ)
Μάλαγα - Ατλέτικο 2-2 (38' αυτ. Τόρες, 71' Σαμουέλ / 25', 78' Γκριεζμάν)
Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-2 (37' Μπανέγα, 84' Γκαμεϊρό / 14' Μέσι, 30' Νεϊμάρ)
Αλμερία - Γρανάδα 3-0 (45', 87', 59' Εσπινόσα)
Θέλτα - Ράγιο Βαγιεκάνο 6-1 (6', 37' Λαριβέι, 21', 40', 51', 56' Μίνα / 1' Μανούτσο)