Νέα βήμα παραμονής για την Ρος Κάουντι

Με το εντυπωσιακό σερί 8-1-0 και τέσσερις νίκες… κολλητές ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα Σκωτίας η Ρος Κάουντι, καθώς για την 33η αγωνιστική την Δευτέρα του Πάσχα πέρασε με 3-0 από την έδρα της τελευταίας Σεντ Μίρεν και είναι στο +6 από την προτελευταία Μαδέργουελ. Και τα τρία γκολ σημείωσε ο Λίαμ Μπόις, ενώ η γηπεδούχος έπαιζε με 10 παίκτες από το 49’… Η Σεντ Μίρεν γνώρισε την 5η σερί ήττα και με 21 βαθμούς ουσιαστικά έχει υποβιβαστεί…

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο ημίχρονο πήραν το προβάδισμα χάρη στο πρώτο γκολ του Μπόις στο 30′. Τα πράγματα για την Ρος Κάουντι έγιναν πιο εύκολα με την έναρξη του δευτέρου μέρους καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Γκένεβ. Ο Μπόις πέτυχε ένα ακόμη γκολ στο 75′, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στις καθυστερήσεις…

Οι συνθέσεις
ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ: Ρίντζερς, Μακ Άουσλαντ (43′ Ρέιλι), Γκούντγιν, Γκένεβ, Νέισμιθ, Κέλι, Γουάιλντ, Μακ Γκίν, Μαλλάν, Τόμπσον (69′ Γκόου), Αργκουίν (67′ Σάντλιερ).
ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ: Μπράουν, Κουίν, Μπόιντ, Ρέκορντ, Φράσερ, Γούντς (84′ Κις), Ιρβίν, Ντε Βίτα (79′ Ντίνγκγουλ), Γκαρντίν, Κουράν (86′ Σερνάς), Μπόις