«Μαύρη νύχτα» στην Μόσχα!

«Μαύρη νύχτα» για τον Παναθηναϊκό στην Μόσχα! Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν μόνο για ένα δεκάλεπτο ανταγωνιστικοί και ηττήθηκαν με 93-66 από την ΤΣΣΚΑ στον πρώτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.
Οι «πράσινοι» γνώρισαν μια από τις χειρότερες ήττες της ιστορίας τους στην ρωσική πρωτεύουσα, καθώς σε έναν αγώνα πλέι οφ… παραδόθηκαν στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ. Χωρίς διάθεση για… μάχη στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός απέναντι στο πληρέστατο ρόστερ της ΤΣΣΚΑ και ακριβώς αυτό συνέβη απόψε. Μόνο οι Νίκος Παππάς, Τζέιμς Γκιστ έδειξαν ότι έχουν… σφυγμό. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων, πάλι στην Μόσχα την Πέμπτη (16/4, 20:00) και το ερώτημα είναι εάν οι «πράσινοι» θα καταφέρουν να φανούν ανταγωνιστικοί, καθώς την φετινή σεζόν δεν έχουν δείξει ότι έχουν ως ομάδα αμυντική «ταυτότητα» και έχουν παρουσιάσει μόνο καλές επιθετικές βραδιές.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στην πεντάδα στην θέση του τραυματία Έι Τζέι Σλότερ, χωρίς αποτελεσματική άμυνα και με πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Η ΤΣΣΚΑ με τους Μίλος Τεόντοσιτς, Αντρέι Βοροντσέβιτς και Σάσα Καούν πρωταγωνιστές προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (18-7) λίγο πριν το πρώτο πεντάλεπτο. Οι «πράσινοι» με δύο τρίποντα του Νίκου Παππά φάνηκαν να μπαίνουν στο παιχνίδι και μείωσαν σε 22-17, 2’ και 25’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
Η ρώσικη ομάδα, ωστόσο, με τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς και καλάθι του Νάντο Ντε Κολό τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (29-21). Στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστή τον Ντεμέτριους Νίκολς και άξιους συμπαραστάτες τους Τεόντοσιτς, Αντρέι Κιριλένκο… διέλυσε την άμυνα του Παναθηναϊκού τόσο έξω από τα 6,75 μέτρα (9/14 τρίποντα συνολικά η ρωσική ομάδα στο πρώτο μέρος), όσο και μέσα στην ρακέτα. Οι «πράσινοι» λόγω της πολύ κακής άμυνας τους, δεν μπορούσαν να βρουν στοιχειώδη ρυθμό στην επίθεση και η δεύτερη περίοδος τελείωσε με επιμέρους σκορ 27-6 και την διαφορά να… εκτοξεύεται στους 29 πόντους (56-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου!
Μετά το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ποτέ να… επιστρέψει στον αγώνα. Όταν κάτι πήγε να κάνει, μειώνοντας στους 22 (63-41) με 8 πόντους του Παππά και 6 του Τζέιμς Γκιστ, λίγο μετά το 25’, ο Τεόντοσιτς με 8 σερί πόντους με 2 τρίποντα, ανέβασε πάλι την διαφορά στους 30 για την ΤΣΣΚΑ (71-41) λίγο πριν το 27’ και με δύο καρφώματα του Πάβελ Κορόμπκοβ η απόσταση των δύο ομάδων… εκτοξεύτηκε στους 34 (75-41) με 1’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.
Με την διαφορά στους 35 (77-42) τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο και το τέταρτο έγινε για να γίνει με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δίνει την ευκαιρία από το τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου στον Μιχάλη Λούντζη να αγωνιστεί. Ο 17χρόνος γκαρντ, μάλιστα, πέτυχε το πρώτο καλάθι της καριέρας του στην Ευρωλίγκα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 29-21, 56-27, 77-42, 93-66.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 18 (4), Νίκολς 13 (3), Τζάκσον 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 13 (3), Κορόμπκοφ 4, Ουίμς 2, Βοροντσέβιτς 7 (1), Κάουν 6, Χριάπα 2, Χάινς 2, Κιριλένκο 12 (1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 7 (2), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 2, Παππάς 16 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 8, Μπλουμς, Παπαγιάννης, Λούντζης 2