Μεγάλη επιτυχία, στη 12η θέση ο Ηλιόπουλος

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και με τη 12η θέση στον τελικό του σύνθετου ατομικού ανδρών, ολοκλήρωσε ο Νίκος Ηλιόπουλος την απόλυτα επιτυχημένη παρουσία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, στο Μονπελιέ της Γαλλίας.

Ο 22χρονος πρωταθλητής συγκέντρωσε 83,931 βαθμούς στο άθροισμα (έδαφος: 13,900, πλάγιος ίππος: 13,966, κρίκοι: 13,466, άλμα: 14,300, δίζυγο: 14,566, μονόζυγο: 13,733) και κατέκτησε την ιδιαίτερα τιμητική 12η θέση μεταξύ των 24 φιναλίστ, βελτιώνοντας σημαντικά τη βαθμολογία του και ανεβαίνοντας επτά «σκαλοπάτια» σε σύγκριση με τον προκριματικό της Πέμπτης (16/04.)

«Έκανα την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας μου και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Ήξερα ότι μπορούσα να ανέβω κάποιες θέσεις σε σύγκριση με τον προκριματικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι τερμάτισα ψηλότερα από ό,τι θα περίμενα. Ο αγώνας πήγε πολύ καλύτερα από το αναμενόμενο, βελτίωσα τη βαθμολογία μου αρκετά και έφτασα σ’ αυτή τη διάκριση, που μου δίνει δύναμη για τη συνέχεια. Το μόνο που έλειψε ήταν μια πρόκριση στον τελικό του δίζυγου, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα όργανο που μου ταιριάζει και στο μέλλον θα διεκδικήσω την είσοδο σε κάποιους τελικούς. Θέλω να αφιερώσω τη διάκρισή μου σε όσους με στηρίζουν: Στην οικογένειά μου, στον προπονητή μου Δημήτρη Ράφτη και στο χορηγό μου, που είναι η Body Talk», δήλωσε μετά την επιτυχημένη εμφάνισή του ο Νίκος Ηλιόπουλος.

Πρωταθλητής Ευρώπης στο σύνθετο ατομικό ανδρών αναδείχθηκε ο Ουκρανός Ολέγκ Βερνιάιεφ με 89,582 β., με δεύτερο το Ρώσο Νταβίντ Μπελιάβσκι (88,131 β.) και τρίτο το Βρετανό Ντάνιελ Πέρβις (87,423 β.).

Νωρίτερα, στον αντίστοιχο τελικό των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετίδα Τζούλια Στάινγκρουμπερ με 57,873 β., αφήνοντας πίσω της τη Ρωσίδα Μαρία Χαρένκοβα με 57,132 β. και τη Βρετανίδα Έλι Ντάουνι με 56,623 β..

Η αυλαία του 6ου ατομικού ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής πέφτει με τους τελικούς οργάνων, στους οποίους θα υπάρχει τριπλή ελληνική συμμετοχή:

Το Σάββατο (18/04) ο Λευτέρης Πετρούνιας θα αγωνιστεί στους κρίκους και την Κυριακή (19/04) η Βάσω Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας και ο Βλάσης Μάρας στο μονόζυγο.