«Αγκαλιά» με την 3η θέση με νίκη στο Ζηρίνειο!

Με δύο τρίποντα των Απόλλωνα Τσόχλα, Μαρκ Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Ζηρίνειο την ΑΕΝΚ με 62-60 και βρίσκεται «αγκαλιά» με την κατάκτηση της τρίτης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος.
Ο Κάρτερ με 18 πόντους με 4/7 τρίποντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πολύτιμης νίκης του «Δικέφαλου».
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς προηγήθηκαν έως και με 24-16 στα μισά της περιόδου έπειτα από εύστοχη προσπάθεια τριών πόντων από τον Ψαθά. Ο ΠΑΟΚ που είχε εννιά λάθη έως εκείνο το διάστημα, ανέβασε την απόδοσή του και απάντησε με επιμέρους σκορ 13-5 στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου. Εκτός του Λάνγφορντ, έδωσαν πόντους και οι Τσόχλας, Βον. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-29.
Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο και στα πρώτα λεπτά του τρίτου. Ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (34-35, 23′) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Μαρκ Κάρτερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 9-0 σερί και με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Μπάρλο προηγήθηκαν με 43-35 (27′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-39 με λέι απ από τον Μαρκ Κάρτερ, καθώς ο Δημήτρης Μαυροειδής δεν κατάφερε να σκοράρει στη τελευταία επίθεση της ΑΕΝΚ Δημούλας.
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους (49-39, 31′) έπειτα από δύο βολές από τον Μαυροειδή. Εκεί ο ΠΑΟΚ απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μαρκ Κάρτερ έβαλε δύο τρίποντα σε 32 δευτερόλεπτα, ακολούθησαν τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Βον (49-49, 34′) αλλά κι ένα λέι απ από τον Τσόχλα. Συνολικά, οι γηπεδούχοι έκαναν 12-0 και προηγήθηκαν με 49-51 (35′). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν έως και με διαφορά πέντε πόντων (51-56, 37′).
Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, ο Σάιλας σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-56, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Απόλλωνα Τσόχλα έδωσε εκ νέου προβάδισμα (58-59) στον Δικέφαλο, ο Σάιλας απάντησε με δύο εύστοχες βολές, αλλά και πάλι ο Κάρτερ ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 (60-62). Δύο άστοχα τρίποντα εκατέρωθεν έδωσαν μοναδικό ενδιαφέρον στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του αγώνα όπου η ΑΕΝΚ Δημούλας είχε το δικαίωμα της τελευταίας επίθεσης. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να χτυπήσουν έξω από τα 6,75, αστόχησαν σε διαδοχικές προσπάθειες με τους Σάιλας και Μπάρλο και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 29-29, 45-39, 60-62.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14 (2), Κόβινγκτον 2, Λιακόπουλος 2, Πόποβιτς 9 (1) Πεσάκοβιτς 8, Μαυροειδής 6, Ψαθάς 5 (1), Ντούβνιακ 6, Ντέιβις 2, Μπάρλος 6 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (1), Λιάπης, Κάρτερ 18 (4), Τσόχλας 15 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Κότας, Όντουμ 4, Βον 11, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος, Σαλούστρος 2.