Αγκάλιασε την κούπα με Αζάρ! (VIDEO)

Νίκη με 1-0 για τη Τσέλσι εναντίον της Μάντσεσετρ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι της Πρέμιερ. Το γκολ του Αζάρ φέρνει τους “μπλε” ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου…
Μόλις στο 4′ το Στάμφορντ Μπριτζ πάγωσε όταν ο Ρούνει τελείωσε με πλασέ την εξαιρετική πάσα του Σο. Μέχρι και ο Ντε Χέα πανηγύρισε, όλοι είδαν γκολ, αλλά η μπάλα είχε χτυπήσει στον στύλο που κρατάει τα δίχτυα. Γκολ δεν μπήκε ποτέ, το θέμα ωστόσο ήταν ότι η Γιουνάιτεντ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι.
Έχοντας διαγνώσει το πρόβλημα στην άμυνα των “κόκκινων διαβόλων” ο Μουρίνιο έκανε το αγαπημένο του παιχνίδι αναμονής με δέκα και (πολλές φορές) έντεκα παίκτες πίσω από την μπάλα. Είχε κλείσει καλά τους χώρους και η Γιουνάιτεντ προσπαθούσε να επιτεθεί τις περισσότερες φορές χωρίς επιτυχία, με τον πολύ κινητικό Σο από αριστερά. Μέχρι να βρει τη φάση στην κόντρα η Τσέλσι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αάλλη μία φορά με το μακρινό σουτ του Μακ Νερ.
Στο 38′ η έμπνευση του Όσκαρ να περάσει με τακουνάκι την μπάλα στον Αζάρ οδήγησε στο πρώτο γκολ του αγώνα. Ο Βέλγος μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Ντε Χέα με πλασέ κάτω απο τα πόδια. Οι “μπλε” χτύπησαν” στην ευάλωτη άμυνα της Γιουνάιτεντ με αντεπίθεση και πήραν το προβάδισμα. Ίδια εικόνα μέχρι το τέλος του [ρώτου μέρους με τη Γιουνάιτεντ να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και να βρίσκει άλλη μία φάση με τον Φαλκάο να βγαίνει φάτσα με τον Κουρτουά, αλλά ο τερματοφύλακας της Τσέλσιαναδείχθηκε νικητής (45+1′).
Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Τσέλσι έχασε την δεύτερη μεγάλη φάση που δμιούργησε. Πρώτα ο Ντε Χέα δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με την μπάλα στο περίεργο σουτ του Κουρτουά, αλλά ο επερχόμενος Αζάρ από πλάγια θέση έστελε την μπάλα στο δοκάρι.
Πέρασαν περισσότερα από 15 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο για να βρει τρόπο η Γιουνάιτεντ να απειλήσει κι αυτό έγινε στο 61′ με το σουτ του ΜακΝέρ που έδιωξε δύσκολα ο Κουρτουά. Στην ίδια φάση ακολούθησε και δεύτερο σουτ από τον Μάτα άουτ. όσο πέρναγε ο χρόνος τόσο περισσότερο κλεινόταν η Τσέλσι στο καβούκι της προκειμένου να διαφυλάξει το 1-0, τόσο πιο δύσκολομ ήταν για τη Γιουνάιτεντ να βρει διαδρόμους.
Στο 64′ το σουτ του Ρούνει κόντραρε και πέρασε κόρνερ ενώ στο 67′ ήταν η σειρά του Φαλκάο να απειλήσει αλλά η προσπάθεια πέρασε άουτ. Στο 77′ ο Κολομβιανός έστειλε με διαγώνιο σουτ την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Κουρτουά. Ο Μουρίνιο επιστράτευσε και τις καθυστερήσεις (δύο διαδοχικές αλλαγές στο τέλος) για να κρατήσει μία υπερπολύτιμη νίκη που τον φέρνει μία ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Μάτιτς, Φάμπρεγας (92′ Όμπι Μικέλ), Οσκάρ (67′ Ραμίρες), Αζάρ (94′ Ουίλιαν), Ντρογκμπά.
MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, ΜακΝερ, Λουκ Σο (80′ Μπλάκετ), Αντέρ Ερέρα, Φελαϊνί, Ρούνεϊ, Μάτα (70′ Γιανουζάι), Άσλεϊ Γιάνγκ (70′ Ντι Μαρία), Φαλκάο.